Spalony kombajn zbożowy na polu
Pożar kombajnu w Mełpinie to kolejny tego dnia pożar na polach w powiecie śremskim / fot. PSP Śrem
  • Home
  • Dolsk
  • Wart nawet 200 tys. zł kombajn New Holland spłonął na polu pod Dolskiem

Wart nawet 200 tys. zł kombajn New Holland spłonął na polu pod Dolskiem

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

8 lipca przed godziną 19 na jednym z pól w pobliżu miejscowości Mełpin w gminie Dolsk doszło do pożaru pola. Ogień pojawił się na skutek awarii w kombajnie, który spłonął doszczętnie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Straż pożarna ze Śremu otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących tego samego zdarzenia, ale z różnych lokalizacji. Osoby zgłaszające informowały służby o słupie czarnego dymu unoszącym się nad Mełpinem, Kadzewem czy Bodzyniewem. Nieprecyzyjna lokalizacja utrudniła dojazd służb do miejsca pożaru.

Gdy strażacy dotarli na miejsce, okazało się, że na jednym z pół uprawianych przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Mórce pali się nie tylko pole, ale również kombajn New Holland, który pracował przy żniwach.Po dojeździe na miejsce strażaków, rozwinięto linię gaśniczą i przystąpiono do działań. To jednak nie pozwoliło na uratowanie sprzętu rolniczego. New Holland spłonął niemal doszczętnie. Była to licząca około 15 lat maszyna rolnicza, której ceny za sprawny sprzęt zaczynają się od około 150 tys. zł i w górę.

Wraz z kombajnem spaliła się niewielka część rżyska. Ponownie, jak wcześniej w Wyrzece, do nierozprzestrzeniania się ognia na uprawę nie dopuścili miejscowi rolnicy, którzy ciągnikami rolniczymi z pługami zdążyli zaorać miejsce wokół płonącego kombajnu i ścierniska.

Pożar w Wyrzece. Spłonął ponad hektar zboża na pniu

Jak zminimalizować ryzyko pożaru kombajnu podczas żniw?

Aby zminimalizować ryzyko pożaru kombajnu podczas żniw, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka ważnych środków ostrożności:

  • Regularne przeglądy techniczne: Przed rozpoczęciem sezonu żniwnego i regularnie w trakcie prac należy dokonywać kompleksowych przeglądów technicznych kombajnu. Upewnij się, że wszystkie systemy mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne są w dobrym stanie i działają poprawnie.
  • Czystość maszyny: Przed rozpoczęciem prac usuń wszelkie resztki słomy, pył i zanieczyszczenia, które mogą się gromadzić w kombajnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzenie, w których mogą gromadzić się łatwopalne materiały, takie jak silnik, układ wydechowy, wentylatory i inne elementy podatne na nagrzewanie się.
  • Odpowiednia praca w polu: Podczas żniw unikaj prac w polu w dniach o wysokim ryzyku pożaru, takich jak upalne i suche dni z silnym wiatrem. Pamiętaj, że sucha roślinność może łatwo zapalić się pod wpływem iskier lub gorących elementów kombajnu.
  • Monitorowanie temperatury: Regularnie sprawdzaj temperaturę silnika, łożysk, układu hamulcowego i innych elementów podczas pracy. W razie wykrycia nieprawidłowości, natychmiast zatrzymaj maszynę i przeprowadź niezbędne naprawy.
  • Wyposażenie przeciwpożarowe: Upewnij się, że kombajn jest wyposażony w odpowiednie urządzenia przeciwpożarowe, takie jak gaśnice proszkowe lub pianowe. Przeprowadź regularne przeglądy tych urządzeń i upewnij się, że są łatwo dostępne i w pełni działające.

Zostaw komentarz