Zielone obrzeża Śremu: rozwój Lucin i sołtys Zbigniew Maćkowiak

Luciny nazywane są zielonymi obrzeżami Śremu. Stąd zapewne duże zainteresowanie działkami budowlanymi w tych rejonach. Powstają nowe domy – osiedlają się nowe rodziny. W latach od 2011 do 2021 roku liczba mieszkańców sołectwa zwiększyła się o około sto osób i szacowano ją wówczas na nieco ponad 360 osób. Dziś liczba ta jest dużo większa i według szacunków oscyluje około 450.
Na czele sołectwa od 2006 roku („zaczynałem razem z burmistrzem Adamem Lewandowskim” – mówi) – stoi Zbigniew Maćkowiak (lat 50 +). Z zawodu jest on stolarzem, zawodowo pracuje w handlu.
W ubiegłym tygodniu na wiejskim zebraniu – czterdzieści osób ponownie powierzyło Maćkowiakowi funkcję sołtysa. Nie miał on kontrkandydata.
Wybór na piątą swoją kadencję – sołtys Zbigniew Maćkowiak skomentował tak:
Reklama
Jest to zaszczyt reprezentować mieszkańców Lucin, zaszczyt, że zaufali mi po raz kolejny na następne lata kadencji jako sołtys. Myślę, że nie zawiodę ich, będę dalej działał tak, jak działałem. Może nie jestem jakiś domowy, ale jestem do roboty.
sołtys Zbigniew Maćkowiak

W ubiegłej kadencji z Zbigniewem Maćkowiakiem o tę funkcją rywalizował Mirosław Piasecki – lecz nie dał rady go pokonać – Maćkowiak dostał wówczas 36 głosów, Piasecki 16, a dwa głosy były nieważne.
Wspominam tu o Piaseckim, bo to barwna postać wioski. Dwa razy już (z mizernym jednak skutkiem) ubiegał się o fotel senatora RP. Jest on też asystentem społecznym posła Pawła Kukiza, który do sejmu dostał się startując z list Prawa i Sprawiedliwości. Na ostatnim wioskowym – wyborczym zebraniu – Piaseckiego jednak nie było.
Był za to miejscowy radny powiatowy – Emil Majsner, który kilka lat temu wspólnie z Piaseckim był zadeklarowanym “kukizowcem”. W ostatnich wyborach samorządowych Majsner utworzył już jednak własny komitet wyborczy i chciał “zawładnąć” radą powiatu w Śremie. Do rady dostał się jednak tylko on sam. Zebranie wioskowe powierzyło mu po raz kolejny funkcję członka rady sołeckiej.
Aktywnie w Lucinach od roku działa Koło Gospodyń Wiejskich – “Lucinianki”. Panie gospodynie z Lucin zaprezentowały się w perfekcyjny sposób podczas pikniku myśliwskiego, który odbył się w ubiegłą sobotę nad Jeziorem Grzymisławskim.
W drugi weekend lipca szykuje się w wiosce wielki festyn połączony z otwarciem ulepszonego placu zabaw i wystawy (tablice edukacyjne) przedstawiającej ciekawe postaci historyczne związane z sołectwem.
Warto w tym miejscu nadmienić, że w Lucinach jedna z ulic nosi nazwę Ojca Jana Góry. O tę pierwszą w Polsce nazwę zabiegał Ludwik Olejniczak właściciel firmy “Ludwik Tur”, który wspomagał zmarłego przed laty dominikanina w organizacji spotkań młodzieży w Lednicy.
Tego typu imprezy integracyjne są od lat “oczkiem w głowie” sołtysa, który wielką wagę przykłada również do organizacji “Dnia Kobiet”.
Kiedy znana będzie wysokość funduszu sołeckiego – zwołane zostanie kolejne zebranie wioskowe, które zadecyduje o podziale pieniędzy.
Problemem wioskowym jest skrzyżowanie Luciny – Dąbrowa.
Od kilku lat staramy się tam o oświetlenie. Problemem jest też nasza droga powiatowa. Wielokrotnie wysyłałem do powiatu zdjęcia dziur na tej drodze. Sam nawet uszkodziłem swój samochód wpadając w dziurę. Jest wiele innych rzeczy, które by się chciało, a nie można przeskoczyć. Ogólnie współpraca z urzędem jest na najwyższym poziomie – mówi sołtys.
sołtys Zbigniew Maćkowiak
Oprócz wspomnianego Emila Majsnera w skład rady sołeckiej Lucin wchodzą jeszcze: Jolanta Szymańska, Anna Skrzypczak i Mateusz Skrzypiński.