|

Wędrowali z Panem Kleksem

Gminny Eko Rajd W Maslowie Zdj. Zsp Maslowo 12
fot. ZSP Masłowo/W tym roku w rajdzie wzięło udział 17 grup ze szkół podstawowych w Masłowie i Dolsku – łącznie 284 uczestników
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W czwartek, 1 czerwca w Masłowie odbył się Gminny Eko Rajd. Była to już XXIII edycja imprezy. W przedsięwzięciu udział wzięło 284 uczestników. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Wędrówki z Panem Kleksem”.


Berdychowski Wv

Gminny Eko Rajd na stałe wpisał się do kalendarza imprez organizowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie. Wydarzenie wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców gminy. W tym roku w rajdzie wzięło udział 17 grup ze szkół podstawowych w Masłowie i Dolsku – łącznie 284 uczestników. Młodzi piechurzy mieli do pokonania sześciokilometrową trasę, na której usytuowane zostały cztery punkty kontrolne. W programie nie zabrakło również elementów bajkowych, związanych przede wszystkim z „Akademią Pana Kleksa” oraz Janem Brzechwą – autorem wspomnianej książki oraz patronem Szkoły Podstawowej w Masłowie.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Poszczególne drużyny startowały z boska przy szkole w Masłowie. Gruntową drogą maszerowali do Drzonku, a następnie szosą do Wieszczyczyna i dalej do świetlicy w Masłowie, gdzie znajdowała się meta rajdu.

fot. ZSP Masłowo/Poszczególne drużyny startowały z boska przy szkole w Masłowie

Hasło pierwszego punktu kontrolnego brzmiało: „Grunt to zdrowe wychowanie”. Zadaniem uczestników było poprawne wykonanie przygotowanych przez organizatorów konkurencji sportowych. Były rzuty do celu, skoki na skakance itp. Za wykonanie zadania drużyna otrzymywała punkty.

  Kandydaci oceniają wybory samorządowe

Nieco dalej na uczestników wydarzenia czekały ekologiczne „zagadki pana Ambrożego”. Uczestnicy rajdu musieli wykazać się wiedzą na temat działań proekologicznych, m.in. prawidłowej segregacji odpadów czy ochrony środowiska poprzez używanie torby na zakupy wielokrotnego użytku.

„Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem” – to hasło trzeciego punktu kontrolnego, w którym motywem przewodnim była opieka nad zwierzętami.

Ostatnim zadaniem, podobnie, jak w latach ubiegłych, była znajomość udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Koordynacją poszczególnych punktów zajęli się nauczyciele oraz pielęgniarka ze Szkoły Podstawowej w Masłowie: Marta Dworczyk, Anna Erbert, Renata Wojtysiak oraz Renata Smektała.

fot. ZSP Masłowo

Na mecie, która znajdowała się przy świetlicy wiejskiej w Masłowie, na uczestników rajdu czekał poczęstunek przygotowany przez działającą przy szkole radę rodziców oraz grono pedagogiczne. Były także gry i zabawy rekreacyjne oraz artystyczne, nikt więc nie mógł narzekać na nudę.

Głównym celem Gminnego Eko Rajdu jest kształtowanie postaw proekologicznych, poznawanie piękna najbliższej okolicy, rozbudzanie patriotyzmu lokalnego oraz popularyzacja zdrowych i bezpiecznych form spędzania czasu wolnego. Równie ważna okazała się rywalizacja fair play.

W kategorii klas młodszych (I-IV) konieczna była dogrywka pomiędzy klasą I i III Szkoły Podstawowej w Masłowie. Przygotowano szereg pytań i zagadek związanych z „Akademią Pana Kleksa” oraz gminą Dolsk. Ostatecznie zwyciężyli trzecioklasiści, których opiekunem była nauczycielka – Barbara Ostrowska-Gaj.

Wśród klas V-VIII najwięcej punktów zdobyła klasa VIB ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku. Opiekunem młodzieży była nauczycielka – Anna Ważbińska-Busz.

Zwycięzcy otrzymali piękne krzewy róż, kosz zdrowych i smacznych jabłek oraz woucher na dwugodzinny bowling w Villa Natura w Dolsku.
Pozostałe drużyny otrzymały pelargonie oraz pamiątkowe dyplomy.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz