|

Nowieczek. Historia wsi w kronikach zapisana

Nowieczek. Historia wsi w kronikach zapisana
fot. M. Przybyła/Współcześni mieszkańcy Nowieczka o istnieniu Jakuba Wojciechowskiego dowiedzieli się podczas poszukiwania informacji dotyczących historii wsi
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Nowieczka? Jakie były relacje międzyludzkie? Jak ewoluowała nazwa miejscowości? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź podczas niedzielnego spotkania „Śladami Jakuba Wojciechowskiego – kronikarza z Nowca”. Dzieje miejscowości przybliżyło dwóch zaproszonych prelegentów – Krzysztof Budzyń oraz Tomasz Opaliński.


Berdychowski Wv

Jakub Wojciechowski to postać, dzięki któremu dzisiejszy Nowieczek zyskał rozgłos w całym kraju. Polski robotnik i literat-amator. Urodził się 3 lipca 1884 roku w Nowcu, czyli w dzisiejszym Nowieczku.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Pisanie było jego pasją, której oddawał się w wolnych chwilach. Przełomowy dla jego literackiej kariery okazał się rok 1922 – wtedy to Jakub Wojciechowski zdecydował się wysłać swój pamiętnik na konkurs literacki o życiu ówczesnych robotników. Praca spotkała się z uznaniem, zapewniając Jakubowi Wojciechowskiemu pierwszą nagrodę. W roku 1930 autor wydał publikację „Życiorys własny robotnika”, zyskując uznanie krytyków literackich, wśród których znalazł się m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.





Współcześni mieszkańcy Nowieczka o istnieniu Jakuba Wojciechowskiego dowiedzieli się podczas poszukiwania informacji dotyczących historii wsi. W ten właśnie sposób zrodził się pomysł realizacji projektu „Śladami Jakuba Wojciechowskiego – kronikarza z Nowca”.
Poznając historię literata, osoby zaangażowane w realizację projektu dotarły do Barcina w województwie kujawsko-pomorskim. Wizyta pozwoliła poszerzyć wiedzę o Jakubie Wojciechowskim, który związał się właśnie z tym miastem, zakładając w nim bibliotekę, w której pracował wiele lat.

  Śremski nauczyciel z Kresów

Historia wsi podczas niedzielnego spotkania

Dopełnieniem wyjazdu do Barcina było spotkanie w świetlicy wiejskiej, dotyczące głównie historii wsi i relacji społecznych w dawnych czasach.

Pierwszym z zaproszonych gości był znany i ceniony lokalny historyk – Krzysztof Budzyń, który przy pomocy prezentacji multimedialnej omówił ewaluację nazwy miejscowości, zwracając jednocześnie uwagę na inne nazwy miejscowe. Ciekawostką okazała się m.in. informacja o młynach wodnych, których nie brakowało w okolicy oraz słynnych karczmach Pijanowo i Pacanowo.

Drugim prelegentem był Tomasz Opaliński – absolwent historii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych w Warszawie, który zajął się przede wszystkim tematem „Mieszkańców Nowca na kartach ksiąg sądowych z początku XIX wieku”. Omawiając działalność tzw. sądów pokoju, działających w obrębie powiatu i zajmujących się głównie rozstrzyganiem drobnych spraw cywilnych oraz karnych.
Tomasz Opaliński, na podstawie zachowanych dokumentów, omówił relacje społeczne ówczesnych mieszkańców wsi, zwracając jednocześnie uwagę na ówczesną świadomość narodową oraz pozycję kobiety.

Zostaw komentarz