Badamy nie tylko mamy – rusza akcja edukacyjna dla wszystkich kobiet
fot. pixabay/Z okazji Dnia Matki, Federacja Stowarzyszeń Amazonki będzie przypominać wszystkim Polkom o zapisywaniu się na badania profilaktyczne i przeprowadzaniu regularnego samobadania
  • Home
  • Aktualności
  • Badamy nie tylko mamy – rusza akcja edukacyjna dla wszystkich kobiet

Badamy nie tylko mamy – rusza akcja edukacyjna dla wszystkich kobiet

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kobiety powinny dbać o swoje zdrowie przez cały rok, a nie tylko od święta, ale to właśnie jedno z nich było pretekstem do stworzenia akcji edukacyjnej. Z okazji Dnia Matki, Federacja Stowarzyszeń Amazonki będzie przypominać wszystkim Polkom o zapisywaniu się na badania profilaktyczne i przeprowadzaniu regularnego samobadania. Jedna z akcji odbędzie się w Śremie.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Kwiaty, czekoladki czy wspólne wyjście na kawę – to tylko kilka ze sposobów na świętowanie Dnia Matki i okazania jej wdzięczności za wszystko, co dla nas zrobiła. Choć tego typu gesty są niewątpliwie miłe, to najlepszym prezentem, jaki możemy dać bliskiej nam kobiecie jest troska o jej zdrowie.

Jednym z istotnych wyzwań zdrowotnych Polek jest rak piersi. Na problem zwraca uwagę Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która 26 maja organizuje ogólnopolską akcję edukacyjną „Badamy nie tylko mamy”. Honorowym patronatem objęła ją małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser- Duda.

Rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi oraz wykonywać USG lub mammografię. Mimo, że wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o zdrowie własne lub mamy, siostry czy przyjaciółki, wiele kobiet wciąż unika tematu. Być może ze strachu przed wykryciem choroby, z powodu natłoku obowiązków czy po prostu – braku świadomości.

My kobiety nie możemy myśleć, że rak piersi nas nie dotyczy. Piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Dbaniem jest właśnie profilaktyka, czyli regularne samobadanie już od wczesnej młodości oraz cykliczne badania diagnostyczne. Trzeba znaleźć czas i zatroszczyć się o siebie właśnie dzisiaj. Każdy dzień zwłoki w przypadku diagnozy sprawia, że może być za późno na wyleczenie

przekonuje Krystyna Wechmann Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki

Stąd też ogólnopolska akcja edukacyjna pn. „Badamy nie tylko mamy”. Jedno z wydarzeń odbędzie się w piątek, 26 maja w Śremie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed galerią Jubilat na Jezioranach. Patronatem tej kampanii w Śremie jest burmistrz Adam Lewandowski.

26 maja, w 85 polskich miastach przedstawicielki naszej organizacji oraz członkinie klubów Amazonek wyjdą na ulice, gdzie będą edukować nt. profilaktyki raka piersi. Zachęcamy do rozmów, zadawania pytań – dzięki tej wiedzy można nie tylko lepiej monitorować organizm i sprawnie reagować, ale też wspierać bliskie nam kobiety w procesie leczenia. Oprócz stacjonarnej akcji w różnych częściach kraju, zapraszamy do włączenia się w naszą inicjatywę online. Wystarczy zapisać się na badanie profilaktyczne, dodać na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo, uwzględnić w opisie postu hasztagi: #badamynietylkomamy, #rozoweusta i zaprosić do dołączenia bliską sercu kobietę. Chcemy, aby w Dniu Matki platformy społecznościowe zalała fala publikacji przypominających o profilaktyce raka piersi. Wierzymy, że przełoży się to na poprawę zdrowia kobiet

dodaje Krystyna Wechmann

1 Comments Text

Zostaw komentarz