|||

Nowe znaki w Kotowie. Czy będzie bezpieczniej?

Oznakowanie Przed Przystanikiem W Kotowie Zdj. K. Mejza 1
fot. K. Mejza
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W pierwszych dniach maja, przed przejściem dla pieszych w obrębie drogi wojewódzkiej 434 w Kotowie postawione zostały znaki z elementami odblaskowymi. To efekt działań podjętych przez radnego gminnego – Krystiana Mejzę.


Berdychowski Wv

Na wstępie przypomnijmy o niebezpiecznym zdarzeniu, do którego doszło na początku tego roku, właśnie w tym miejscu, gdzie ostatnio pojawiły się nowe znaki. 5 stycznia, około godziny 7 rano 14-letni chłopiec, mieszkaniec Kotowa, wyszedł z domu do szkoły. Chłopak do szkoły dojeżdża autobusem, więc musiał dostać się na przystanek autobusowy, który znajduje się nieopodal jego domu.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Żeby dostać się na przystanek musiał pokonać ruchliwą trasę. Robił to nie raz i nigdy nie było problemu. Tym razem się nie udało. 14-latek, już schodząc z przejścia dla pieszych, został z impetem uderzony przez samochód osobowy, za kierownicą którego siedziała młoda, bo ledwie 22-letnia mieszkanka Pogorzeli.

Po zderzeniu bezwładne ciało 14-latka przeleciało kilkanaście metrów i upadło na zimny i mokry asfalt. Samochód osobowy zatrzymał się jeszcze dalej. Poszkodowany chłopak trafił do szpitala.

  Zygmunt Staniszewski - przerwane życie lekarza...

Ta historia skłoniła radnego Krystiana Mejzę do złożenia wniosku do gminy w sprawie poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w Kotowie. Poprosił w nim o postawienie przy drodze wojewódzkiej 434 naświetlaczy z czujnikiem ruchu. Urządzenia tego typu znajdują się m.in. przed przejściem dla pieszych przy stacji paliw Orlen w Śremie.

Wniosek za pośrednictwem burmistrz Barbary Wierzbińskiej przekazany został do zarządcy drogi, czyli WZDW w Poznaniu. Tymczasem zarządca drogi uznał, że montaż urządzeń świetlnych z czujnikiem ruchu przy drodze wojewódzkiej w Kotowie nie jest konieczny, gdyż „miejsce dla pieszych w miejscowości Kotowo jest wyznaczone na oświetlonym odcinku drogi, bezpośrednio przy latarni”. Dla porównania, przejście dla pieszych przy stacji Orlen znajduje się w miejscu nieoświetlonym.

Wniosek nie pozostał jednak bez echa. W celu poprawy bezpieczeństwa przy drodze umieszczone zostały znaki D-6 z naniesionymi licami na tle folii odblaskowo-fluoroscencyjnej żółto-zielonej, ponadto zmieniono obowiązujące na tym odcinku ograniczenie prędkości z 60 km/h do 50 km/h.

Zostaw komentarz