| | |

Dworzec PKS w Śremie zyska nowe oblicze

fot. D. Górna/Tu czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu...

Aż się chce wykrzyczeć – nareszcie! Śremski dworzec PKS to „piękny” relikt PRL-u. Wkrótce ma się to zmienić. Powstaje koncepcja jego modernizacji. W planach jest wybudowanie „zintegrowanego centrum komunikacyjnego”. Na jakie udogodnienia mogą liczyć pasażerowie?

VW_Berdychowski_400_150(1)

To już pewne! Dworzec autobusowy w Śremie czeka przebudowa. Niedawno, w wywiadzie dla „Co, gdzie, kiedy?”, wspomniał o tym burmistrz.

Jako członkowie Wielkopolskiego Transportu Regionalnego, który jest właścicielem firmy PKS w Poznaniu S.A., jesteśmy pośrednio właścicielami tego terenu. Nowy dworzec powinien łączyć cele transportowe, biznesowe i handlowe, a także musi być spójny z infrastrukturą Park&Ride oraz w przyszłości z końcowym przystankiem dworca kolejowego. Na realizację tej inwestycji zarezerwowaliśmy już środki w ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – przyp. red.). Po rewitalizacji teren będzie służyć podmiotom gospodarczym, ale też wszystkim mieszkańcom.

– Adam Lewandowski, burmistrz Śremu

Śremski PKS czeka gruntowny remont. Czego dokładnie będzie on dotyczył?

O pomysł na przebudowę dworca autobusowego, zapytaliśmy spółkę PKS Poznań, która zleciła wykonanie stosownej koncepcji. Nie jest ona jednak jeszcze w pełni gotowa.

W chwili obecnej koncepcja przebudowy dworca PKS jest w trakcie realizacji. Zlecającym jest PKS Poznań S.A., a realizuje to zlecenie firma Architekci.pl, która została wybrana w wyniku rozstrzygniętego zapytania ofertowego. 6 kwietnia 2023 roku została podpisana umowa na opracowanie koncepcji architektonicznej zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Śremie, która ma być zgodna ze studium lub z planem zagospodarowaniem przestrzennego dla obszaru znajdującego się pomiędzy ulicami Powstańców Wielkopolskich, Zamenhofa, Wojska Polskiego oraz ulica Szeroką w Śremie.

Dorota Duda-Mosielska, kierownik Biura Zarządu i Administracji PKS w Poznaniu

Założenia są takie, by nowy obiekt kompleksowo łączył ze sobą obsługę ruchu pasażerskiego międzymiastowego, realizowanego przez PKS Poznań S.A., komunikacji miejskiej oraz ma być zintegrowany z planowaną komunikacją kolejową.

Głównymi celami, które zlecający, czyli PKS Poznań S.A., zastrzegł w ofercie to uzyskanie optymalnego rozwiązania funkcjonalnego, stworzenie propozycji atrakcyjnych architektonicznie obiektów, zharmonizowanie ze sobą istniejącej architektury otoczenia i projektowanych form architektonicznych, tak, aby składały się na spójny kompleks zintegrowanego centrum. Należy dodać, że powyższa koncepcja, zgodnie z intencją zlecającego, powinna zawierać program użytkowy dworca autobusowego wraz z peronami oraz obiektami towarzyszącymi.

podkreśla D. Duda-Mosielska

Kiedy śremski dworzec PKS zobaczymy na wizualizacjach?

A jak to będzie wyglądało chociażby na obrazku? O tym mamy się przekonać na przełomie maja i czerwca. Wówczas powinny być dostępne pierwsze wizualizacje nowego dworca. Zatem z pewnością będziemy do tej sprawy w najbliższym czasie wracać.

Jeden komentarz

  1. Biada jak wytniecie te drzewa, które są wzdłuż peronów. Nawet nie próbujcie.

Zostaw komentarz