|

Kuriozum głupoty! Rozpalili ognisko w lesie!

Ognisko W Lesie
Do rozpalenia ogniska w lesie doszło na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo / fot. ilustrujące (Pixabay)
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Ile trzeba mieć oleju w głowie, żeby wewnątrz lasu rozpalać ognisko? Chyba niewiele. Niestety, takie sytuacje się zdarzają i choć w tym przypadku skończyło się dobrze, to bywa, że przez takie leśne ognisko dochodzi do poważnego pożaru.


Berdychowski Wv

Nadleśnictwo Konstantynowo poinformowało o przykrym incydencie, w który zamieszana była cała rodzina. „W głębi lasu, wśród drzew i krzewów pewna rodzina postanowiła urządzić sobie piknik rozpalając ognisko. Na szczęście nieopodal przechodzili inni spacerowicze, którzy zauważyli dym i postanowili interweniować.” – alarmują na facebookowej stronie leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Co smuci to fakt, że osoby, którym zwrócono uwagę, by takich rzeczy nie robić, bo to grozi poważnym pożarem oznajmiły, że dla nich to „norma” i nic złego w tym nie widzą.

Serdecznie dziękujemy panu Bartoszowi za interwencję, zabezpieczenie oraz dogaszenie ogniska. Dzięki panu nie doszło do tragedii” – podkreślają leśnicy.

Dla nieodpowiedzialnej rodziny, która zdecydowała się na takie działanie, wszystko skończyło się jedynie na słownej reprymendzie udzielonej przez innych spacerowiczów, a może powinno skończyć się inaczej?

Przepisy jasno wskazują gdzie można, a gdzie nie wolno rozpalać ogniska w terenie leśnym. Za ich złamanie grozi kara finansowa, a w szczególnych przypadkach nawet i więzienie. Może gdyby ta niefrasobliwa rodzinka dostała „po kieszeni” to może w przyszłości nie przyszłoby im do głowy rozpalać ogniska w samym środku lasu.

W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Art. 30. pkt. 3. Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach

Jeden komentarz

Zostaw komentarz