| |

Policjantem się jest, a nie bywa. Kryształowe gwiazdy dla funkcjonariuszy KPP Śrem

„Kryształowa Gwiazda” to jedyne w swoim rodzaju wyróżnienie dla policjantek i policjantów, którzy podczas służby, uratowali życie drugiemu człowiekowi
„Kryształowa Gwiazda” to jedyne w swoim rodzaju wyróżnienie dla policjantek i policjantów, którzy podczas służby, uratowali życie drugiemu człowiekowi / fot. arch. policja.pl

28 kwietnia w Trzebawiu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantów i policjantek z Wielkopolski. Do grona laureatów dołączyło 52 mundurowych, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Po raz kolejny w tym zastawieniu znajdują się funkcjonariusze z KPP Śrem.

VW_Berdychowski_400_150(1)

28 kwietnia 2023 roku w Trzebawiu, podczas uroczystej gali, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut wraz z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego mł. insp. Andrzejem Szarym wręczyli „Kryształowe Gwiazdy” policjantom-bohaterom.

Policjanci z KPP Śrem z „Kryształową Gwiazdą”

W gronie wyróżnionych policjantów, dla których słowa roty policyjnego ślubowania: „(…) strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”, mają dla nich szczególne znaczenie są mundurowi ze śremskiej komendy policji. To sierż. szt. Marek Wosiński, asp. szt. Michał Płończak i asp. Szymon Wojciechowski oraz asp. Marcin Hyży i sierżant Maciej Kubisiak.

Sierż. szt. Marek Wosiński uratował życie nieprzytomnemu mężczyźnie

Starszy sierżant Marek Wosiński został uhonorowany za działa z 23 grudnia 2021 roku. Wtedy to policjant na ul. Chłapowskiego w Śremie, około godziny 9 zauważył, że machają na przywołanie do niego ludzie znajdujący się w większym skupisku. Na miejscu okazało się, że na chodniku leży nieprzytomny mężczyzna. Wosiński natychmiast udrożnił górne drogi oddechowe u mężczyzny, ustabilizował odcinek szyjny i rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. W tym czasie drugi policjant powiadomił dyżurnego, który wezwał pogotowie.

Czynności ratownicze podjęte przez policjanta patrolówki, którego wsparł dzielnicowy oraz ratownicy medyczni, doprowadziły do przywrócenia czynności życiowych i uratowania 67-letniego śremianina. W tej bardzo niebezpiecznej dla życia seniora sytuacji ważne jest, że to właśnie nasz kolega sierż. szt. Marek Wosiński znalazł się w tym miejscu i czasie, bowiem jest on świetnie przygotowany do podejmowania akcji ratowniczych. Oprócz tego, że posiada uprawnienia ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, to jest też ratownikiem MSWiA. W sezonie letnim można spotkać go w patrolu wodnym śremskiej Policji, gdzie wspólnie z innymi naszymi wodniakami gotowy jest do ratowania życia i zdrowia innych osób.

informowała wówczas podinsp. Ewa Kasińska z KPP Śrem.

Aspirant Marcin Hyży i sierżant Maciej Kubisiak skoczyli w ogień. Dosłownie

Kolejni dwaj policjanci ze śremskiej komendy zostali uhonorowani za działania ratownicze z 25 lutego 2022 roku. Pełnili oni wówczas służbę na terenie KPP Włodawa w ramach „Operacji Granica”. Policjanci z pożaru wyciągnęli 69-latkę.

Aspirant Marcin Hyży i sierżant Maciej Kubisiak (z prawej) dosłownie wskoczyli w ogień ratować kobietę / fot. Lubelska Policja

Nasi funkcjonariusze z ruchu drogowego, którzy pełnili służbę w Woli Uhruskiej przy granicy z Ukrainą zostali wysłani do Woli Uhruskiej na ul. 1 Maja, gdzie doszło do pożaru mieszkania. Z budynku wydobywało się bardzo dużo dymu. Z informacji uzyskanych od osób postronnych wynikało, że wewnątrz budynku mogą znajdować się osoby wymagający pomocy. Policjanci wspólnie z patrolem z Ostrowa Wielkopolskiego nie zastanawiali się długo nad tym, czy czekać na przyjazd straży pożarnej, czy wchodzić do środka. Decyzja zapadła błyskawicznie – funkcjonariusze weszli do domu.

Zaopatrzeni w podręczne gaśnice samochodowe zaczęli przeszukiwać pomieszczenia budynku w poszukiwaniu osoby, która miała w nim przebywać. Znaleźli ją. Była to 69-letnia lokatorka, która leżała na łóżku. Policjanci znaleźli też źródło pożaru – tapczan, który zajął się ogniem najprawdopodobniej na skutek zaprószenia ognia.

Policjanci z uwagi na realne zagrożenie wynieśli kobietę przez okno, a następnie przenieśli na bezpieczną odległość od domu, gdzie ocenili jej funkcje życiowe i udzielali pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

­ przekazała wówczas sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz z lubelskiej policji

Aspirant sztabowy Michał Płończak i aspirant Szymon Wojciechowski ratowali ofiary wypadku drogowego

Ta dwójka policjantów ruchu drogowego KPP Śrem próbowała ratować przestępców z płonącego pojazdu. 21 października 2021 roku policjanci ci ścigali sprawców kradzieży. Złodzieje uciekali nie zważając na przepisy i innych uczestników ruchu. Opel astra, którym podróżowali złodzieje uczestniczył w wypadku. Pojazd ten zderzył się z osobówką oraz ciężarówką, a następnie stanął w płomieniach.

Tyle zostało z płonącego auta, z którego policjanci wyciągnęli jedną osobę – niestety zmarła / fot. arch. PSP Śrem

Policjanci ruszyli ratować podróżujące nim osoby. Nie zważając na dym i ogień próbowali dostać się do osób poszkodowanych. Udało się to jedynie częściowo. Funkcjonariusze wyciągnęli z pojazdu jedną osobę. W wyniku podjętych czynności policjanci doznali stłuczeń oraz poparzeń. Ofiarność ich służby jednak nie przyniosła satysfakcjonującego rezultatu. Wydobyty z wraku auta mężczyzna zmarł w wyniku obrażeń ciała.

„Kryształowa Gwiazda” – czym jest ta nagroda dla policjantów?

„Kryształowa Gwiazda” to jedyne w swoim rodzaju wyróżnienie dla policjantek i policjantów, którzy podczas służby, uratowali życie drugiemu człowiekowi. Laureatów wyróżnia to, że niezależnie od tego czy akurat są w służbie, czy w dniu wolnym, gdy widzą niebezpieczeństwo i zagrożenie, po prostu reagują. Co więcej, w swoich działaniach, zdrowie i życie postronnych osób zawsze stawiają ponad własne bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz