|

Kradzież rozbójnicza na sklep w Kościanie – to fake news!

Fake News Kościan 2
fot. KPP Kościan
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kościańska policja apeluje, by nie klikać w podejrzany link na Facebooku. – To fake news – zapewnia oficer prasowy i apeluje o zachowanie ostrożności w sieci.


Berdychowski Wv

– Groźnie brzmiąca informacja o kradzieży rozbójniczej z bronią palną, która miała mieć miejsce w Kościanie to fake news – zapewnia kościańska policja.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Na kilku grupach popularnego portalu społecznościowego pojawiła się fałszywa informacja z podejrzanym linkiem pt. „Kradzież rozbójnicza na sklep w Kościanie. Policja publikuje wizerunek sprawcy”, mającym odnosić się do publikacji wizerunku sprawcy przez policję. Nie klikajcie w ten link!

Osoby, które spotykają się z taką informacją, zachęcane są do kliknięcia w link. Często, bez zastanowienia wchodzą na podejrzaną stronę, aby sprawdzić autentyczność groźnie brzmiącej informacji z ich najbliższego otoczenia. Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność, ponieważ takie ogłoszenia to fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, publikowane w celu osiągnięcia korzyści przez nieuczciwe osoby. Celowo używane są w nich chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę czytającego. Wystarczy chwila zastanowienia, aby stwierdzić, że konto, z którego został udostępniony link jest fikcyjne oraz strona, na której, rzekomo są umieszczone informacje o całym zdarzeniu, również jest podejrzana. Klikając w takie linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a. Jeśli wydaje się nam, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią i pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej.

podkreśla asp. Jarosław Lemański z KPP w Kościanie
fot. KPP Kościan/Nie klikajcie w ten link!

Zostaw komentarz