||

Przed sąd za ucieczkę przed policją

Auto w rowie po ucieczce przed policją-6
fot. A. Majewski (Jarocin 112 - Ratownictwo Powiatu Jarocińskiego)

22-letni mieszkaniec powiatu śremskiego stanie przed sądem za ucieczkę przed policją. Młody kierowca stracił już także uprawnienia do kierowania, ale najmniejszy z jego problemów.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Nie popisał się 22-letni mieszkaniec naszego powiatu, który poderwał do alarmu służby z terenu powiatu jarocińskiego. Młody, ale co należy podkreślić – nieodpowiedzialny kierowca – złamał szereg przepisów ruchu drogowego i doprowadził do kolizji. A wszystko zaczęło się od kontroli drogowej.

Za szybko na „pięćdziesiątce”

23 kwietnia w godzinach wieczornych na trasie Chrzan – Żerków policjanci z jarocińskiej drogówki prowadzili kontrole prędkości pojazdów w terenie zabudowanym. Na radar wzięli forda mondeo na śremskich tablicach rejestracyjnych. Pomiar prędkości wykazał 87 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ponadto policjanci ujawnili inne wykroczenie kierowcy samochodu – wyprzedzał inny pojazd w obrębie oznakowanego przejścia dla pieszych.Mundurowi dając sygnał kierującemu, nakazali mu się zatrzymać i zjechać na pobocze.

Krótki pościg zakończony wypadnięciem auta z drogi

Kierowca forda za nic jednak miał sygnał wysyłany przez policjanta. Zamiast zwolnić i zjechać, wcisnął pedał gazu w przysłowiową podłogę i ruszył przed siebie. Policjanci z Jarocina podążyli za nim w pościg. Wysyłając sygnały świetlne i dźwiękowe oznakowanym radiowozem ścigali uciekiniera.

Pościg nie trwał długo, bo już po kilkuset metrach ford mondeo zaliczył kraksę – wpadł do rowu. Wcześniej uszkodził wjazd na posesję.

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć

Wysoki mandat i groźna więzienia

Policjanci natychmiast sprawdzili czy osobom znajdującym się w aucie nic się nie stało. O zdarzeniu powiadomiono pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną. Autem podróżował kierowca i 19-letni pasażer. Nic im się nie stało. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący był trzeźwy. Jednak nie umiał wytłumaczyć policjantom dlaczego nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

Na 22-letniego mieszkańca naszego powiatu zostały nałożone trzy mandaty karne: za przekroczenie prędkości, za wyprzedzanie w obrębie przejścia dla pieszych oraz za spowodowanie kolizji drogowej. W sumie policjanci wystawili mandaty na kwotę 3800 zł. Konto kierowcy zasiliły również 34 punkty karne.

W związku z tym kierującemu zostały zatrzymane również uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

– Art. 178b. [Niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego]

To jednak nie wszystko. Teraz sprawą 22-latka zajmie się sąd. Kierujący autem, uciekając przed policją, popełnił bowiem przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawę jako pierwszy opisał jarociński serwis Jarocin 112 – Ratownictwo Powiatu Jarocińskiego.

Zostaw komentarz