Z okazji okrągłej rocznicy odnowili stary gazon

W przededniu Międzynarodowego Dnia Ziemi, w 770. rocznicę nadania praw miejskich Śremowi i 135. rocznicę powstania Parku Miejskiego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej zorganizowało skromną uroczystość przed Tablicą Pamiątkową umiejscowioną na kamiennym obelisku, którą upamiętniono 750. rocznicę lokacji miasta Śrem.
– Dziś, dwadzieścia lat po jej odsłonięciu, spotykamy się, by wspólnie uczcić tę ważną rocznicę – mówił do zebranych prezes Towarzystwa Jerzy Naskręt. Przypomniał, że wówczas uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej przedstawiciele miast partnerskich z Rożnova oraz Bergen z władzami samorządowymi miasta i powiatu, przedstawiciele wielu organizacji społecznych i pozarządowych, a tablicę odsłoniła najstarsza wówczas członkini Towarzystwa – Leontyna Janiszewska.
Dziś, po dwudziestu latach członkowie Towarzystwa przy finansowym wsparciu starostwa powiatowego, odnowili stary gazon kwiatowy leżący nieopodal kamiennego obelisku. Nasadzono również rośliny ozdobne i szpaler tui, jako tło dla obelisku. Jerzy Naskręt przypomniał, że w ubiegłym roku na terenie parku posadzono 12 drzew upamiętniających 12 najbardziej zasłużonych prezesów Towarzystwa, ustawiono tablicę pamiątkową, a wszystko dzięki finansowemu wsparciu starostwa powiatowego i urzędu miejskiego.
W części artystycznej wystąpiły przedszkolaki ze Słonecznej Gromady, recytując wiersze nawiązujące do ochrony klimatu.

W imieniu burmistrza Śremu i starosty śremskiego głos zabrał zastępca burmistrza – Bartosz Żeleźny, który nawiązał do bogatej historii parku, dziś będącego dumą i chlubą mieszkańców miasta. Życzył Towarzystwu opiekującemu się parkiem dalszych sukcesów, a wszystkim korzystającym z uroków parku wielu miłych chwil tu spędzonych.
Wiceprezes Towarzystwa Włodzimierz Szymański zachęcał obecnych do wzięcia udziału w nasadzeniach drzew, które udostępnili Towarzystwu leśnicy z okolicznych nadleśnictw.
Następnie Monika Bulińska, dyrektor Śremskiego Ośrodka Wspierania Małej Przedsiębiorczości zachęciła wszystkich obecnych do wzięcia udziału w grze terenowej opracowanej wspólnie przez pracowników ŚOWMP i działaczy TMZS. Quest historyczno-przyrodniczy to frapująca wędrówka po parku z broszurką i ołówkiem w ręku w poszukiwaniu skarbów. Na najbystrzejszych czekały nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów projektu.



















