||

Uczcili 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

2023.04.19 80 Rocznica Wybuchu Powstania W Getcie Warszawskim Akcja Zonkile 9
Fot. CK Książ/Mieszkańcy Książa zostali obdarowani żółtymi żonkilami – symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Centrum Kultury Książ Wielkopolski uczciło niezwykle ważną datę (19.04.1943r.) – czyli 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Mieszkańcy Książa zostali obdarowani żółtymi żonkilami – symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu.


Berdychowski Wv

W środę, 19 kwietnia z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, pracownicy CK Książ rozdali w bibliotece i Centrum Kultury żółte żonkile wykonane przez Klub Robótek Ręcznych. Przypomnijmy, że żółte żonkile są symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Dlaczego żółte żonkile?

Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – polin.pl, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Co roku, od nieznanej osoby otrzymywał żółte żonkile, które w każdą rocznicę powstania przynosił pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z biegiem lat, razem z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Przypomnijmy, że powstanie w getcie warszawskim wybuchło w związku z decyzją o likwidacji getta warszawskiego, podjętą w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów.

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

źródło Muzeum Polin

Zostaw komentarz