|

Motocykle wracają wiosną – konferencja w ZSP

Motocykle Wracaja Wiosna Konferencja W Zsp 62
fot. D. Górna/Uczestnicy konferencji przypomnieli sobie aktualne przepisy ruchu drogowego
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W czwartek, 20 kwietnia w Zespole Szkół Politechnicznych w Śremie odbyła się konferencja pn. „Motocykle wracają wiosną”. Udział w niej wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Śremie, starostwa powiatowego oraz uczniowie szkoły, bo to właśnie do nich skierowana była ta wyjątkowa lekcja o bezpieczeństwie na drodze.


Berdychowski Wv

W programie konferencji znalazło się kilka ciekawych punktów. Warto zaznaczyć, że tego dnia mowa była nie tylko o motocyklach, ale również o coraz bardziej popularnych hulajnogach elektrycznych. Wydarzenie rozpoczął krótki wykład na temat budowy hulajnóg elektrycznych, ich możliwości technicznych oraz sposobu użytkowania. Co ważne, okazuje się, że tego sprzętu lepiej nie ładować w nocy, ponieważ w przypadku pożaru, hulajnogę bardzo trudno ugasić. Wówczas szkody mogą być bardzo poważne.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Uczestnicy konferencji przypomnieli sobie także aktualne przepisy ruchu drogowego, dotyczące użytkowania hulajnóg. Przypomnijmy, że osoby pełnoletnie mogą jeździć hulajnogami bez prawa jazdy. Wystarczy dowód osobisty. Dzieci w wieku od 10 do 18 lat muszą się posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. A1 lub B1. Dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą używać hulajnogi elektrycznej wyłącznie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Warto w tym miejscu również przypomnieć, że jazda na hulajnodze elektrycznej jest możliwa po drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów. Jeśli nie ma możliwości jazdy w takim miejscu, hulajnoga może się poruszać ulicą, jeśli obowiązuje w tym miejscu ograniczenie do 30 km/h. Może to być droga osiedlowa lub wewnętrzna. Maksymalna prędkość dla hulajnogi elektrycznej wynosi wtedy 20 km/h.

  Pierwszy quest ,,W Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918 - 1919'' rozwiązany!
motocykle-wracaja-wiosna_konferencja-w-ZSP-33
fot. D. Górna

Hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku w sytuacji, gdy w pobliżu nie występuje ścieżka rowerowa, a ograniczenie prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Co ważne, kierowca hulajnogi elektrycznej podczas jazdy chodnikiem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Ponadto hulajnogą elektryczną można się poruszać po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, czyli mniej więcej 5 km/h.

Z hulajnogi elektrycznej może korzystać tylko jedna osoba, nie może nikogo ani nic przewozić i co ciekawe, nie ma wymogu zakładania kasku.

Motocykle są wśród nas

Z kolei zabezpieczenie głowy jest już niezbędne, gdy przesiadamy się na motocykl. O najważniejszych zmianach w przepisach ruchu drogowego, które obowiązują od września 2022 roku, opowiedział kom. Michał Kasprzak, kierownik Ogniwa Kontroli Ruchu Drogowego z KPP w Śremie. – Musimy wszyscy zachowywać się bezpiecznie na drodze, bo wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Zapewniam, że będziemy mieć was na oku – zwrócił się do młodych miłośników szybkich jednośladów.

Kasprzak zaprezentował również jeden z dwóch nowych motocykli bmw, które od kilku miesięcy służą w śremskiej policji. Nowe maszyny są zaawansowane technologicznie i ważą blisko 280 kg. Siła jest też w dwucylindrowym bokserze o mocy 136 KM i pojemności 1254 ccm, co przy wadze prawie 280 kg daje spore osiągi. – Zbiera się w niecałe 3 sekundy do 100 km/h – wspomniał komisarz.

Nagrody dla najlepszych

Zwieńczeniem konferencji było rozstrzygnięcie konkursu motoryzacyjnego. Pięciu uczniów odebrało dyplomy. Pierwsze miejsce zajął Jakub Łabenda z klasy 4TSp. Jury przyznało cztery równorzędne miejsca drugie. Dyplomy i wyrazy uznania powędrowały do rąk: Mikołaja Ziemka 4TSp, Jakuba Wesołka 4TSp, Mikołaja Krawczyka 3TS oraz Huberta Jechury 3TS.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz