Image
fot. J. Zalewski/Poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej w Śremie

Bo do tanga trzeba dwojga

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski spotkał się w środę, 19 kwietnia z dziennikarzami na konferencji prasowej w Śremie. Jako że kampania wyborcza do parlamentu de facto już się zaczęła, nie mogło zabraknąć na niej postulatów lewicy adresowanych zarówno do obecnego rządu jak i przyszłego, w którym Lewica ma zamiar uczestniczyć. Poseł odniósł się też do wspólnej listy wyborczej partii opozycyjnych.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Na początku poseł Tomaszewski nawiązał do obywatelskiego projektu ustawy zwanej „Renta Wdowia”, która jest inicjatywą Lewicy. Pisaliśmy już o niej podczas wcześniejszych spotkań z dziennikarzami posła Tomaszewskiego. Jej ideą jest, aby wdowa po zmarłym małżonku miała prawo zarówno do 50 procentowej swojej emerytury czy renty, jak również do 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku, lub też pobierać w całości rentę rodzinną przy zachowaniu swojej 50 proc. emerytury. Górny limit takiego świadczenia to 7 600 zł. Lewica uzasadnia swój projekt wysoką inflacją i galopującą drożyzną, na wskutek czego rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Świadczenie ma być systemowe, a nie uzależnione od widzimisię polityków, a jego koszt dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to 14 mld zł. To tylko4 proc. całego FUS, którego budżet wynosi 285 mld zł.

Zakończyła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy – informował Tomaszewski, dodając, że zebrano 202 156 podpisów, z czego 11 817 w Wielkopolsce, a 442 w powiecie śremskim. – Teraz marszałek sejmu ma trzy miesiące, aby poddać projekt pod obrady sejmu. Gdyby stało się tak, że w tej kadencji sejmu projekt nie będzie rozpatrzony, to będzie on procedowany w następnej kadencji – podkreślił Tomaszewski.

Poseł mówił też o ponadpartyjnej zgodzie sejmu podczas uchwalania ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Poparły ją wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem Konfederacji – 12 posłów tej partii głosowało przeciw. Świadczenie przysługuje każdemu sołtysowi, który pełnił swoją funkcję co najmniej 8 lat i wynosi 300 zł miesięcznie.

Poseł Tomaszewski omówił Deklarację samorządowców Lewicy przyjętą podczas spotkania klubu parlamentarnego posłów Lewicy z samorządowcami 17 kwietnia. Podkreślono w niej konstytucyjną rolę samorządów. Gwarantuje ona udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających zadań. Lewica oczekuje wzmocnienia niezależności jednostek samorządu terytorialnego poprzez stabilne źródła finansowania. Zgłoszono również w niej szereg postulatów, takich jak zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych, ustalenia zasady ścisłego powiązania zadań samorządu z finansowaniem ich przez budżet państwa. Wynagrodzenia nauczycieli mają być finansowanie przez budżet państwa, zapewniony zostanie powszechny dostęp do opieki żłobkowej finansowanej przez budżet państwa, wprowadzony program budowy 300 tysięcy mieszkań na wynajem budowanych w partnerstwie samorządów z państwem, a także zagwarantowane dofinansowanie z budżetu państwa lokalnych i regionalnych linii kolejowych i autobusowych.

Tyle deklaracje, a co do ich realizacji, to Lewica ma taką nadzieję, bo chce być języczkiem u wagi w przyszłych negocjacjach nad utworzeniem rządu. Liczy na 12 do 15 proc. poparcia w wyborach. Poseł Tadeusz Tomaszewski stwierdził również, że nie znaczy to, że droga do utworzenia wspólnej listy partii opozycyjnych została zamknięta, ale „do tanga trzeba dwojga a nawet aż czterech zgodnych partnerów”, więc szanse na to są niewielkie, przynajmniej z dzisiejszej perspektywy czasowej.

Zostaw komentarz