|

Tak będziemy obchodzić 175. rocznicę Bitwy o Książ. Harmonogram uroczystości

Inscenizacja Bitwy O Ksiaz Wrzesien 2021 11
fot. CK Książ Wlkp./ Zostanie zaprezentowana inscenizacja bitwy o Książ
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Przed nami 175. rocznica ksiąskiej Wiosny Ludów. Tegoroczne obchody będą miały charakter szczególny, bardziej podniosły i będą trwały kilka dni. Znamy już szczegóły i harmonogram uroczystości.


Berdychowski Wv

Uroczysta sesja

Obchody 175. rocznicy Bitwy o Książ zostaną zainagurowane w poniedziałek, 24 kwietnia uroczystą sesją rady miejskiej w Książu Wlkp., która odbędzie się z udziałem społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz przedstawicieli różnych lokalnych organizacji, delegacji i sztandarów.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Niecodzienne posiedzenie rady miejskiej odbędzie się w Szkole Podstawowej w Książu Wlkp., noszącej imię Wiosny Ludów. Ale zanim ono nastąpi odbędzie się uroczysty przemarsz sprzed budynku urzędu miejskiego w kierunku szkoły. Po drodze zostanie odsłonięta okolicznościowa tabliczka mjra Floriana Dąbrowskiego – patrona ulicy. Zaplanowano także zasadzenie Dębu Majora.

Jubileusz 50-lecia

Z kolei w piątek, 28 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp. odbędzie się uroczysta akademia z okazji 50-lecia nadania imienia i sztandaru tej placówce.

Inscenizacja bitwy

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów będą wydarzenia zorganizowane w dniu rocznicy, czyli w sobotę, 29 kwietnia. Wówczas mieszkańcy gminy Książ Wlkp. i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście zgromadzą się na ksiąskich Mogiłach, aby podczas plenerowej mszy świętej uczcić pamięć o poległych Bohaterach. Msza rozpocznie się o godzinie 16.00.

Mimo iż wydarzenie to okupione zostało śmiercią wielu mieszkańców maleńkiej miejscowości Książ, to pamięć o nim i jego bohaterskich obrońcach trwa od wielu dekad. Tegoroczne obchody 175. rocznicy bitwy rozpoczynamy 24 kwietnia uroczystą sesją rady miejskiej w Książu Wlkp., a kończymy 12 maja „Spotkaniem z historią” w Bibliotece Publicznej. W międzyczasie zadzieje się jeszcze wiele innych rzeczy, w tym niezwykle widowiskowa bitwa o Książ, podczas której na Mogiłach przeniesiemy się w czasie – do XIX wieku. Bądźcie z nami!

– zaprasza Mariola Kaźmierczak, dyrektor CK Książ

Po nabożeństwie odbędzie się krótka część oficjalna z udziałem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego imienia Bohaterów Wiosny Ludów, by następnie przejść do części artystyczno-kulturalnej, podczas której zostanie zaprezentowana inscenizacja bitwy w wykonaniu lokalnej społeczności.

  W powiecie zwycięzcami KO i PiS. Zaskakujący wynik komitetu starosty.

Wydarzenia towarzyszące

Obchodom 175. rocznicy Bitwy o Książ towarzyszyć będą między innymi zawody wędkarskie, które zaplanowano na 23 kwietnia i 1 maja. Ponadto, 30 kwietnia odbędzie się Strzelanie o Klejnot Bohaterów Wiosny Ludów na strzelnicy KBS w Dolsku. Z kolei na 28 kwietnia w Izbie Regionalnej zaplanowano otwarcie wystawy „Z Kosą na Prusaka”.

Święto Flagi ze Staszkiem

Ten niezwykły bohater będzie nam towarzyszył podczas tegorocznych obchodów bitwy o Książ oraz przypadającego 2 maja – Dnia Flagi. To Staszek Wichura, bohater gry terenowej „Wichura przed burzą”. Do udziału w grze zapraszamy drużyny. Czekają na Was nagrody! A jednym z zadań podczas trasy będzie… doszycie naszej wielometrowej flagi na rynku.

Mariola Kaźmierczak

Drużyny, które zechcą wziąć udział w grze terenowej mogą się zapisać do 28 kwietnia w Centrum Kultury: tel. 61 28 22 616.

Spotkanie z Historią

Zwieńczeniem obchodów będzie „Spotkanie z historią”, które zaplanowano w bibliotece publicznej na piątek, 12 maja. Będzie to prelekcja redaktora Wirtualnej Izby Regionalnej. Początek tego spotkania o godz. 17.30.

plakat z okazji rocznicy bitwy o książ
fot. materiał organizatora/Tegoroczne obchody będą miały charakter szczególny, bardziej podniosły i będą trwały kilka dni

Zostaw komentarz