Wernisaż w Muzeum: Eva – Wiesław Napierała / Dystans – Izabela Grudzińska

Wernisaż w Muzeum: Eva - Wiesław Napierała / Dystans - Izabela Grudzińska
fot. materiał organizatora/Wernisaż w Muzeum: Eva - Wiesław Napierała / Dystans - Izabela Grudzińska

Muzeum Śremskie zaprasza do udziału w wernisażu wystawy pt. „Eva – Wiesław Napierała / Dystans – Izabela Grudzińska”. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 15 kwietnia o godzinie 17.00.

W sobotę, 15 kwietnia w Muzeum Śremskim odbędzie się uroczyste otwarcie ciekawej, dwubiegunowej wystawy. Swe prace zaprezentują – mistrz i uczeń –  prof. Wiesław Napierała oraz Izabela Grudzińska.WIESŁAW NAPIERAŁA „EVA”

Prof. Wiesław Napierała jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadzi Pracownię Małych Form Rzeźbiarskich na wydziale Rzeźby. Wystawiał swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Motywy i treści prac oscylują między figurą ludzką a animalistyką i mimo przemożnego wpływu nowoczesności na działania artystyczne, mieszczą się w granicach tradycyjnych rozwiązań i metod w budowaniu, i modelowaniu formy rzeźbiarskiej.

Przedstawiony w Muzeum Śremskim cykl prac, składa się z pełnowymiarowych rzeźb odlanych w żywicy artystycznej i pokrytych polichromią malarską. Tematem wystawy jest biblijna „Eva”, jako memento zapomnianego mitu, mającego fundamentalny wpływ na całą cywilizację, jak i też na poszczególne jednostki. Jest to rodzaj spektaklu, w którym poszczególne prace odgrywają powierzone role, łącząc się w formę fugi muzycznej i zmierzając do wspólnego akordu, puentują temat mistycznej i bardzo nieobecnej „Evy”, potężną codą. Zostawiają odbiorcom spore pole do własnej interpretacji tematu ale też implikują refleksje nad kondycją starożytnych mitów we współczesnym świecie.

Izabela Grudzińska „DYSTANS”

Rocznik 1990. Ukończyła studia na kierunku Rzeźba na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Przez cały okres studiów (2011-2016) kształciła się w IV Pracowni Rzeźbiarskiej pod kierownictwem prof. dr hab. Wiesława Napierały, zdobywając wiedzę i doświadczenie o małej formie rzeźbiarskiej. Efekty długoletniej pracy zaowocowały obroną dyplomu licencjackiego pt. „Koń rzeźny” w 2014 roku oraz dyplomu magisterskiego pt. „Gończy polski”, który został nominowany do 37. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz.

Izabela Grudzińska od 2017 roku pełni funkcję pracownika dydaktycznego na uczelni macierzystej. Poza obowiązkami związanymi z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, prowadzi własną działalność w prywatnej pracowni, gdzie rozwija pasje związane z odlewnictwem i innymi pracami rzeźbiarskimi. Artystka od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie tematami animalistycznymi, podejmując próbę uchwycenia piękna zwierząt za pomocą różnych mediów. Początkowo było to malarstwo i fotografia, z czasem plakat, a obecnie rzeźba. Od dziesięciu lat pracuje głównie z materią mosiądzu, brązu i aluminium.

Zostaw komentarz