Targowisko Miejskie w Śremie przynosi straty. Burmistrz wpadł na pewien pomysł…

Targowisko
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W czwartek, 23 marca w śremskim ratuszu odbyła się kolejna sesja rady miejskiej. Jednym z punktów obrad była uchwała w sprawie opłat targowych. Radni przystali na propozycję burmistrza i obniżyli niektóre stawki. Dlaczego?


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Radni zgodzili się na to, by stawki za wynajem powierzchni handlowej zmniejszyć o połowę. I tak przykładowo, opłata od sprzedaży towarów w środy i soboty, za każdy metr kw. wyznaczonego pola handlowego, spadnie z 1,10 zł do 0,50 zł. Okazuje się jednak, że osoby prowadzące sprzedaż na targowisku nie odczują tej zmiany, bowiem podwyższone mają zostać opłaty eksploatacyjne pobierane przez PGK. Po co zatem ruch z obniżeniem opłaty targowej?

– Zmniejszenie dziennych stawek opłat targowych umożliwi właścicielowi targowiska podniesienie stawki opłaty eksploatacyjnej. Niniejsze zmiany nie spowodują wzrostu kosztów dla osób handlujących na targowisku. Zmiana stawek opłat targowych pozwoli zwiększyć rentowność i efektywność gospodarowania Targowiskiem Miejskim w Śremie, co będzie miało przełożenie na realizację kolejnych przedsięwzięć planowanych przez właściciela obiektu – uzasadnia burmistrz.

fot. D. Górna/sesja rady miejskiej 23.03.2023r.

Obniżenie opłaty targowej odbędzie się kosztem dochodów gminy. Szacowane wpływy według obowiązujących stawek opłat targowych kształtowałyby się na poziomie 291 160 zł, natomiast po zmianach wyniosą około 134 494 zł. Jak łatwo policzyć różnica wynosi około 160 tys. zł. Warto w tym miejscu również zwrócić uwagę na fakt, że targowisko przynosi straty, wysokości rocznie około 400-500 tys. zł.

Zmiana opłat targowych będzie z korzyścią dla spółki gminnej – PGK. Ceny dla handlujących się nie zmienią. Zmianie ulegną proporcje pobierane przez gminę i PKG. Więcej pieniędzy będzie wpływać do spółki, co pozwoli podnieść rentowność targowiska – tłumaczył podczas sesji naczelnik Robert Mielcarek


Berdychowski Wv

Nowe dzienne stawki opłat targowych na Targowisku Miejskim w Śremie:

  Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej

1) od sprzedaży towarów w środy i w soboty:

  • za każdy m2 wyznaczonego pola handlowego 0,50 zł (było 1,10 zł),
  • przy sprzedaży z ręki, kosza itp. 3,00 zł;

2) od sprzedaży towarów w poniedziałki, we wtorki, w czwartki i w piątki:

  • za każdy m2 wyznaczonego pola handlowego 0,30 zł (było 0,55 zł),
  • przy sprzedaży z ręki, kosza itp. 3,00 zł;

3) od sprzedaży towarów w niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne:

  • za każdy m2 wyznaczonego pola handlowego 0,50 zł (było 1,10 zł),
  • przy sprzedaży z ręki, kosza itp. 3,00 zł;

4) od sprzedaży w niedziele, z wyłączeniem niedziel poprzedzających Święta

Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne:

  • hurtowej i detalicznej płodów rolnych, artykułów spożywczych oraz przemysłowych, bez względu na zajmowaną powierzchnię handlową, jednak nie większą niż 100 m2 – 20,00 zł,
  • przy sprzedaży z ręki, kosza itp. 3,00 zł.

Za tą uchwałą jednomyślnie głosowało 19 radnych.

Zostaw komentarz