Image

Z ich wsparcia skorzystało już ponad 40 podmiotów

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W ubiegłorocznej edycji konkursu skorzystało 9 projektów, które otrzymały łączną kwotę dotacji wynoszącą 25 tys. zł. W tych projektach udział wzięło łącznie ponad 1500 uczestników. Z tych docenionych przez Lidera projektów blisko połowa pochodziła z powiatu śremskiego. Granty finansowe otrzymały: Nasze Błociszewo, Pysząca-Razem i dla wszystkich, Stowarzyszenie Entuzjastów Świata z gminy Książ Wlkp. oraz Nochowo wieś z przyszłością. To właśnie przedstawiciele tychże oraz pozostałych 5, które zaproszone zostały na podsumowanie projektu, otrzymały od władz Lidera Zielonej Wielkopolski podziękowania za uczestnictwo w przedsięwzięciu.

Zapewniono również, że w tym roku takowe także będzie realizowane i plany są takie, aby zwiększyć formę dofinansowania z 3 tysięcy zł dotychczas do pułapu 5 tys. zł.W ramach czterech lat „Działaj Lokalnie” wsparto 42 inicjatywy lokalne, które otrzymały 120 tys. zł dotacji. Sama zaś wartość projektów przekraczała 190 tys. zł.

Program „Działaj Lokalnie” powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).

Głównym celem programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. Ośrodki Działaj Lokalnie (ODL) to organizacje, które prowadzą lokalne konkursy grantowe. Za ich pośrednictwem rozdzielają środki przekazane przez PAFW oraz pozyskane od samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych. Zajmują się także działalnością szkoleniową, doradztwem i wspierają wolontariat. AFRP nadzoruje przebieg tych konkursów. Na podstawie zasad przygotowanych przez PAFW Akademia opracowuje wzory dokumentów, prowadzi szkolenia, konsultacje i doradza ODL, sieciuje je i promuje program „Działaj Lokalnie”.

Od początku istnienia programu, a więc od ponad 21 lat, wsparto 13 283 projekty. Całkowita wartość ich wszystkich wyniosła 102 mln zł.

– Mam nadzieję, że dzięki państwa działaniu do przedsięwzięcia włączą się kolejne organizacje, które mogą skorzystać z takiego wsparcia. Nasze doświadczenie pokazuje, że często właśnie tak się dzieje – powiedział Grzegorz Wiśniewski z Lidera Zielonej Wielkopolski.