Image

Jabłonie – jak o nie dbać?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Istotne jest jednak to, że każdy może posadzić jabłoń we własnym ogrodzie, a jej pielęgnacja nie jest specjalnie trudna. Kiedy sadzić jabłonie? Jak o nie dbać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Kiedy sadzić jabłonie?

Optymalnym terminem sadzenia jabłoni jest jesień, a konkretnie okres od października do połowy listopada. Terminu tego należy przestrzegać przede wszystkim w przypadku sadzonek z odsłoniętym systemem korzeniowym, ponieważ rośliny w doniczkach można sadzić przez cały rok. Istotne jest to, by sadzonki kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach, czego przykładem może być sklep sadowniczy.pl. Na jakich stanowiskach najlepiej rosną jabłonie? Otóż, drzewa te wymagają słonecznego, a zarazem zabezpieczonego przed wiatrem miejsca. Warto także wiedzieć, że nie szkodzi im krótkotrwała susza, a regularnego nawadniania wymagają jedynie młode drzewa (do trzech lat). Jabłoniom nie służą natomiast wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać ich pąki, co przełoży się na obfitość owocowania. Najlepiej rosną na żyznym, próchniczym i dość wilgotnym podłożu o odczynie zasadowym. Musi być ono jednak przepuszczalne, ponieważ jabłoniom nie służą zastoje wody.

Red Apple tree farm

Jak dbać o jabłonie?

Pielęgnacja jabłoni polega przede wszystkim na jej prawidłowym przycinaniu, od którego zależy nie tylko obfitość plonów, ale również kształt drzewa, czy jego podatność na choroby. Należy zatem pamiętać, że pierwsze cięcie przeprowadza się w drugim roku po posadzeniu rośliny, wycinając tym samym pędy rosnące do środka oraz pionowe i obumarłe gałęzie. Istotne jest jednak to, by młode jabłonie przycinać oszczędnie, co zapobiegnie opóźnieniu ich owocowania.

Kiedy przeprowadzić cięcie jabłoni? Otóż, powinno się je wykonać wczesną wiosną, zanim ruszą soki. Istotne w tym przypadku jest to, by pozostawiać pędy jednoroczne, co wynika z faktu, że pąki kwiatowe zawiązują się na drewnie dwuletnim. Podstawą przycinania jest usunięcie pędów konkurujących z przewodnikiem, czy przycięcie dolnych gałęzi, co pozwala uformować drzewo według własnych upodobań. Dodatkowe cięcie można przeprowadzić latem, czyli w lipcu lub sierpniu. W tym terminie warto skupić się na usunięciu pędów rosnących ku górze nazywanych potocznie wilkami.

Najpopularniejsze odmiany jabłoni

Zaletą jabłoni jest z pewność różnorodność odmian, co sprawia, że owoce można otrzymać nie tylko jesienią, ale również wczesnym latem. Do najpopularniejszych wczesnych odmian jabłoni należy papierówka, której kwaskowaty smak wielu osobom kojarzy się z okresem dzieciństwa. Inną wczesną odmianą jest Arszam, której owoce są soczyste, a w wielu przypadkach bardzo duże. Do popularnych odmian jesiennych zalicza się natomiast Szampion, który dojrzewa we wrześniu, czy Antonówka, czyli jedna z najpopularniejszych starych odmian jabłoni. Wyróżnić należy także odmiany zimowe takie jak Malinówka, czy Ligol, które wyróżnia długi okres przechowywania.

Podsumowując należy stwierdzić, że uprawa i pielęgnacja jabłoni we własnym ogrodzie nie jest specjalnie trudna. Zaletą jest natomiast stały dostęp do smacznych owoców, który można sobie zapewnić sadząc kilka różnych odmian.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Oferta Pracy Kierowcy

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]