|

Przed nami 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

We wtorek, 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przypomnijmy, że od 2021 roku jest to święto państwowe i obchodzone jest jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pomysłodawcami tej inicjatywy były: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Lokalne obchody rocznicy wybuchu Postania Wielkopolskiego rozpoczną się już 15 grudnia. Tego dnia bowiem odbędzie się akcja „Flaga na maszt”. O godzinie 15.00 pracownicy Muzeum Śremskiego przy PSS Jubilat będą zachęcać mieszkańców do wpisania się do Księgi Pamiątkowej oraz odebrania repliki powstańczej flagi. A wszystko po to, by 27 grudnia wywiesić ją w godnym miejscu. To symboliczny gest, który pokazuje naszą dumę i przywiązanie do chwalebnej historii.Z kolei we wtorek, 27 grudnia uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Dobosza w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich.

Następnie na deptaku przy PSS Jubilat, około godziny 13.00, pojawi się tablica z kokardami. – Każdy będzie mógł się poczęstować. Weź kokardę! Bądź dumny! – zachęca Muzeum Śremskie.

O godzinie 17.00 odbędzie się msza święta w kościele garnizonowym, a tuż po niej Apel Poległych na cmentarzu parafialnym.

Ponadto, od samego rana, w miejscach szczególnie ważnych dla śremian pojawią się karty z informacjami upamiętniającymi dane miejsce i postacie związane z Powstaniem Wielkopolskim na terenie Śremu. Zapewne uda nam się je dostrzec podczas spaceru.

Wykład tematyczny


VW_Berdychowski_400_150(1)

Natomiast w piątek, 30 grudnia o godzinie 18.30 w Muzeum Śremskim odbędzie się wykład dra Radosława Franczaka pt. „Batalion śremski na straży linii demarkacyjnej 1919/1920”. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: „Panteon Niepodległości – aneks”, „Szczegół ozdobą historii”.

Przed nami 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
fot. materiał organizatora