Image

Nowa łódź Miejsko-Powiatowego WOPR w Śremie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dla Miejsko-Powiatowego WOPR w Śremie to była bardzo ważna chwila. W czwartek, 8 grudnia oficjalnie została zaprezentowana nowa łódź motorowodna. Uroczystość odbyła się w odnowionej stanicy WOPR, która znajduje się przy plaży miejskiej nad jeziorem Grzymisławskim. Udział w niej wzięli m.in. starosta śremski, burmistrz Śremu, zastępca komendanta policji, prezes spółki Śremski Sport, przedstawiciele firmy Capchem oraz ks. kan. Ryszard Adamczak, który poświęcił nową łódź.

Fot. D. Górna

Spotkanie było także okazją do podziękowania firmom i instytucjom, które wsparły WOPR w zakupie. – Nowa łódź kosztowała 130 tys. zł. Z czego połowę, czyli 65 tys. pochodziło z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pozostałą kwotę udało nam się zebrać dzięki wsparciu starostwa powiatowego w Śremie i sponsorów. Starosta Zenon Jahns przekazał 10 tys. zł, firma Capchem oraz Artur Hawryluk również po10 tys. zł. Pozostałe 35 tys. zł wyłożył zarząd oddziału Miejsko-Powiatowego WOPR – tłumaczył Roman Bartkowiak, który nie krył, że stanicy przydałaby się druga taka łódź i skutery wodne.Fot. D. Górna

Oddział Miejsko-Powiatowy WOPR w Śremie powstał dwa lata temu. Dzięki wsparciu władz gminy i powiatu, a także sponsorów, udało się wyremontować i doposażyć stanicę. Teraz przyszedł czas na wprowadzenie nowej łodzi, która będzie służyła ratownikom podczas akcji ratowniczych, pokazów i co równie ważne – szkoleń. Bo właśnie na szkolenia ogromny nacisk kładą instruktorzy WOPR. W Śremie prowadzone są szkolenia na: Ratownika Młodszego WOPR, Ratownika WOPR i Ratownika Wodnego.

– Szkolimy na wszystkich akwenach wodnych. Na jeziorach, w morzu, a nawet w stawach. Naszym zadaniem jest niesienie pomocy ludziom będącym w potrzebie. I właśnie ta łódź znacznie nam ułatwi to zadanie – zapewniał R. Bartkowiak.

Fot. D. Górna

– Motorem napędowym wielu działań wokół oddziału WOPR jest prezes zarządu Krzysztof Gabrysiak, który potrafi dobrze gospodarować. Nie wykluczone, że w przyszłym roku uda się zakupić drugą łódź. W tej chwili są już prowadzone rozmowy. Dla mnie przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo osób wypoczywających na plaży miejskiej. Latem z kąpieliska korzysta nawet tysiąc osób dziennie – wspominał burmistrz Adam Lewandowski.

Podziękowania za działania prowadzone przez zarząd Miejsko-Powiatowego oddziału WOPR w Śremie złożył także starosta Zenon Jahns, dla którego równie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieliska. – Gratuluję wam i dziękuję, że tyle starań i wysiłku wkładacie w stanicę, jej wyposażenie i szkolenia. Jeśli będzie taka potrzeba to powiat udzieli wsparcia w zakupie kolejnej łodzi – zapewniał starosta.

Fot. D. Górna

Kilka ciepłych słów przekazał również ks. kan. Ryszard Adamczak, który od wielu lat współpracuje ze śremskimi ratownikami. Są oni wsparciem podczas obozów w Serdecznej Osadzie. – Uważam, że jak są ludzie z pasją, to mogą robić rzeczy wielkie dla innych ludzi. A wy jesteście właśnie takimi pasjonatami. Życzę wam kolejnej łodzi i skuterów. Szczęść Boże! Rozwijajcie się tak pięknie dalej! – życzył.