Jak dobrać najlepszy smar do maszyny budowlanej? Poradnik

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Jednak równie istotne, jak jakość smaru jest to, w jaki sposób i z jaką częstotliwością smarujesz podzespoły. Dowiedz się więcej na ten temat.


Berdychowski Wv

Rolą smaru jest ograniczenie skutków tarć, które występują pomiędzy ścierającymi się podzespołami danej maszyny budowlanej. Na rynku jest jednak sporo wersji smarów i właściciele sprzętu ciężkiego niekoniecznie zdają sobie z tego, który jest najlepszy. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje smarów https://sklep.interhandler.pl/materialy-eksploatacyjne/smary i kiedy uzasadnione jest ich stosowanie.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Rodzaje smarów

Smary możemy skategoryzować w kilku grupach, w zależności od tego, do jakich zadań są przeznaczone i jaki mają skład. Najogólniej wyróżniamy smary o małej lepkości (nie wpływają na zwiększenie oporu) i dużej lepkości (tworzą grubsze warstwy zalecane w maszynach, które pracują intensywnie i pod dużymi obciążeniami), a także stałe środki smarne. Najbardziej popularne są smary litowe, ale też molibdenowe, silikonowe, miedziowe, bentonitowe, grafitowe i wazeliny techniczne.

Przeznaczenie smarów

Biorąc pod uwagę trzy najważniejsze parametry smarów, takie jak lepkość, temperatura płynięcia i temperatura zapłonu, możemy dość precyzyjnie dopasować smar do konkretnego zastosowania. Mamy przy tym do wyboru produkty w wielu wariantach, które różnią się głównie składem.

  • Smary litowe – mają działanie antykorozyjne, najlepiej sprawdzają się w trudnych warunkach, są odporne na obciążenia, wysokie temperatury oraz wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Z tego względu są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w układach hydraulicznych aut ciężarowych i koparek.
  • Smary molibdenowe – mają podobny skład do litowych, lecz są dodatkowo wzbogacone o dwusiarczek molibdenu. Doskonałe do stosowania w maszynach narażonych na drgania oraz tam, gdzie są niskie obroty a wysokie obciążenia.
  • Smary silikonowe – zróżnicowana grupa produktów współpracująca z elementami metalowymi, plastikowymi, metalowymi i gumowymi. Mają szeroki zakres zastosowań z uwagi na wysoki poziom bezpieczeństwa i neutralność dla środowiska.

Zmiana olejów w maszynach

Zmiana olejów w maszynach powinna odbywać się z sugerowaną przez producenta częstotliwością. Istotne jest regularne smarowanie podzespołów, bo inaczej będą one narażone na szybsze zużywanie i niszczenie. Przegrzewanie komponentów negatywnie wpływa nie tylko na nie, ale też na całe układy maszyn.