Jak dobrać najlepszy smar do maszyny budowlanej? Poradnik

Jednak równie istotne, jak jakość smaru jest to, w jaki sposób i z jaką częstotliwością smarujesz podzespoły. Dowiedz się więcej na ten temat.

VW_Berdychowski_400_150(1)

Rolą smaru jest ograniczenie skutków tarć, które występują pomiędzy ścierającymi się podzespołami danej maszyny budowlanej. Na rynku jest jednak sporo wersji smarów i właściciele sprzętu ciężkiego niekoniecznie zdają sobie z tego, który jest najlepszy. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje smarów https://sklep.interhandler.pl/materialy-eksploatacyjne/smary i kiedy uzasadnione jest ich stosowanie.

Rodzaje smarów

Smary możemy skategoryzować w kilku grupach, w zależności od tego, do jakich zadań są przeznaczone i jaki mają skład. Najogólniej wyróżniamy smary o małej lepkości (nie wpływają na zwiększenie oporu) i dużej lepkości (tworzą grubsze warstwy zalecane w maszynach, które pracują intensywnie i pod dużymi obciążeniami), a także stałe środki smarne. Najbardziej popularne są smary litowe, ale też molibdenowe, silikonowe, miedziowe, bentonitowe, grafitowe i wazeliny techniczne.

Przeznaczenie smarów

Biorąc pod uwagę trzy najważniejsze parametry smarów, takie jak lepkość, temperatura płynięcia i temperatura zapłonu, możemy dość precyzyjnie dopasować smar do konkretnego zastosowania. Mamy przy tym do wyboru produkty w wielu wariantach, które różnią się głównie składem.

  • Smary litowe – mają działanie antykorozyjne, najlepiej sprawdzają się w trudnych warunkach, są odporne na obciążenia, wysokie temperatury oraz wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Z tego względu są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w układach hydraulicznych aut ciężarowych i koparek.
  • Smary molibdenowe – mają podobny skład do litowych, lecz są dodatkowo wzbogacone o dwusiarczek molibdenu. Doskonałe do stosowania w maszynach narażonych na drgania oraz tam, gdzie są niskie obroty a wysokie obciążenia.
  • Smary silikonowe – zróżnicowana grupa produktów współpracująca z elementami metalowymi, plastikowymi, metalowymi i gumowymi. Mają szeroki zakres zastosowań z uwagi na wysoki poziom bezpieczeństwa i neutralność dla środowiska.

Zmiana olejów w maszynach

Zmiana olejów w maszynach powinna odbywać się z sugerowaną przez producenta częstotliwością. Istotne jest regularne smarowanie podzespołów, bo inaczej będą one narażone na szybsze zużywanie i niszczenie. Przegrzewanie komponentów negatywnie wpływa nie tylko na nie, ale też na całe układy maszyn.