Image

Czy Śrem będzie finansował procedurę in vitro?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W poniedziałek, 5 grudnia do Śremu przyjechał Adam Szłapka. Poseł Nowoczesnej w towarzystwie Marcina Chwałczyńskiego i wolontariuszy zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada w tej samej sprawie do Śremu zawitał inny polityk – poseł Platformy Obywatelskiej – Tomasz Nowak, który razem z Piotrem Rutą gorąco zachęcali do składania podpisów.

Szansa na szczęście


Berdychowski Kwiecien2 2024

– W Śremie zbieramy podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Tak dla In Vitro”. To jest inicjatywa społeczna, którą Koalicja Obywatelska poparła. Od kilku dni zbieramy podpisy. Idzie całkiem nieźle. Zachęcamy do wspierania, bowiem problem bezpłodności jest ogromnym problemem, z którym boryka się wiele par. Ten projekt daje szansę na realizację szczęścia. Każdy ma do tego prawo – przekonywał Adam Szłapka.

Jak zaznaczył procedura in vitro jest droga i powinna być finansowana z budżetu państwa. – To była bardzo zła decyzja w 2016 roku o zaprzestaniu jej wspierania, ale myślę, że jeśli inicjatywa obywatelska nie znajdzie poparcia większości w Sejmie to za rok, gdy zmieni się władza, ta ustawa zostanie uchwalona w normalnym trybie – dodał.

Fot. D. Górna

Poseł Szłapka poszedł krok dalej i wsparł pomysł, by radzie miejskiej w Śremie zaproponować pochylenie się nad programem dofinansowywania procedury in vitro, tak jak to się między innymi dzieje w Poznaniu i wielu innych polskich miastach.

Już wkrótce na ręce rady miejskiej w Śremie złożymy projekt uchwały dot. finansowania procedury in vitro na poziomie gminy. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje między innymi w Poznaniu – wspominał M. Chwałczyński

W Poznaniu obowiązuje uchwała Nr XXX/532/VIII/2020 Rady Miasta Poznania z dnia 23-06-2020 w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024”. Jest to kontynuacja programu z lat 2017-2020. Roczny koszt to około 1,8 mln zł. Kwota ta pozwoli na przeprowadzenie około 370 procedur (jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego to maksymalnie kwota 5000 zł).

– W gminie Śrem procedura ta dotyczyłaby najwyżej kilkunastu osób rocznie. To nie są duże koszty z punktu funkcjonowania gminy, a jednak wielu osobom daje to szansę na szczęście. Czekamy na czas, gdy procedura in vitro będzie finansowa z poziomu budżetu państwa, wtedy zejdzie odpowiedzialność z samorządów – wyjaśniał A. Szłapka.

Fot. D. Górna

Gdzie podpisać?

Listy poparcia dla obywatelskiej inicjatywy „Tak dla In Vitro” można podpisać także w Księgarni na Rynku.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]