Image

Nagrody ROPS dla śremskich organizacji

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poniedziałkowa gala laureatów została zdominowana przez podmioty i organizacje z gminy Śrem. Wśród nagrodzonych znalazło się m.in. Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. św. Brata Alberta „Nadzieja”. Nagroda finansowa została przyznana za działania na rzecz RON (Rodzin Osób z Niepełnosprawnościami).

Zgłosiliśmy nasz projekt „Warsztatowo-ronowo, czyli aktywnie, efektywnie i zdrowo”. Polegał on na serii najróżniejszych warsztatów m.in. florystycznych, gdzie uczestnicy nauczyli się i wykonali wiązanki na groby z okazji święta Wszystkich Świętych. Ponadto były również warsztaty kulinarne, tematycznie związane ze świętami Bożego Narodzenia, a także zajęcia relaksacyjne i spotkania DKF w Kinoteatrze Słonko – wyjaśnia Krystyna Szymańska z TPP im. św. Brata Alberta „Nadzieja”

Ponadto wśród wyróżnionych znalazło się też Stowarzyszenie CREO, które w listopadzie 2021 roku odsłoniło w Śremie mural. Przedstawia on kobietę z dzieckiem. Najprawdopodobniej matkę dziecka, która znajduje się na wózku inwalidzkim. Jak widać na muralu, jest ona zadowolona, pełna uśmiechu i radosna. Niepełnosprawność dla niej nie jest przeszkodą, jest czymś normalnym, czymś z czym spotykamy się na co dzień. I takie właśnie było przesłanie projektu prowadzonego przez stowarzyszenie we współpracy z gminą Śrem.

Tego dnia, pamiątkowe podziękowania za udział w konkursie otrzymało również stowarzyszenie „Pomocna Dłoń w Śremie” za organizację kwietniowej „Olimpiady bez granic”. Przypomnijmy, że głównymi organizatorami pierwszej olimpiady dla dzieci z niepełnosprawnościami były stowarzyszenie „Pomocna Dłoń w Śremie” oraz Śremski Sport, a rolę partnera pełniło stowarzyszenie „Runner’s Power”. Co ważne, konkurencje zostały tak dobrane, aby dzieci mogły w nich brać udział samodzielnie lub z opiekunem. To było dla nich bardzo ważne! Podczas wydarzenia maluchy miały okazję poczuć się jak zawodowi sportowcy.

Główna nagroda!


Berdychowski Kwiecien2 2024

Natomiast nagrodę główną otrzymało Śremskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Trójka” za projekt Eko Edukator. Projekt ten stanowiły warsztaty ekologiczno-edukacyjne, które zaplanowano w okresie od października 2021 r. do końca grudnia 2022r. Udział w nich bierze 15 osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym z powiatu śremskiego. Są to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Śremie. Ponadto w ramach projektu odbywają się spotkania edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, które prowadzą Eko Edukatorzy.

Natomiast założeniem wspomnianych wcześniej warsztatów było wyposażenie uczestników – Eko Edukatorów w wiedzę dotyczącą ekologicznego podejścia do życia w celu nabycia nowych umiejętności i kompetencji.

Uczestnicy zapoznali się z  zagadnieniami dotyczącymi:

  • zasad założeń ZERO WASTE – zero odpadów, zero marnowania, 100 proc. wykorzystania,
  • ogród według zasad zero waste,
  • ekologicznych wskazówek dotyczących wykorzystania bio-odpadów w ogrodzie,
  • zastosowania warzyw i ziół w zdrowej żywności, na przykład tworzenie eko przetworów,
  • uprawy roślin bez chemii,
  • pszczelarstwo – co nam dają pszczoły? Pszczoły w ogrodzie i w życiu człowieka.

Obszarem działań w ramach XII edycji konkursu były m.in. działania podmiotów z terenu województwa wielkopolskiego w społecznościach lokalnych na rzecz włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami oraz ich otoczenia, upowszechnianie wiedzy o prawach osób z niepełnosprawnościami, przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami.