Jak prawidłowo pić whisky – wszystko, co musisz wiedzieć

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Whisky z wodą lub lodem czy bez?


Berdychowski Wv

Często poruszanym tematem jest kwestia obecności w whisky wody czy też lodu. Kwestie te budzą wiele kontrowersji. Nie brakuje zwolenników teorii, wedle której whisky zawsze powinno pić się się z lodem. Inni natomiast twierdzą, że należy dodać nieco wody, przy czym na temat jej ilości również często powstają spory. Warto wyjaśnić tę kwestię poprzez przedstawienie wpływu wody i temperatury na smak whisky.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Oczywistym wpływem wody na whisky jest osłabienie jej smaku wskutek rozcieńczenia. Ponadto woda powoduje również łatwiejsze uwalnianie substancji lotnych, dzięki czemu uzyskujemy intensywniejszy zapach. Woda wpływa też na intensywność smaku. Zatem jak pić whisky – z wodą czy bez niej? Poleca się dodawać wodę, jednak w ilości co najwyżej kilku kropel. Większa dawka sprawi, że smak będzie słabo odczuwalny. Warto przy tym zaznaczyć, że whisky o mocy 40% lub niższej zwykle jest już nieco rozcieńczone przez producenta, zatem dodawanie choćby kilku kropel wody nie ma większego sensu.

Więcej na temat prawidłowego picia whisky dowiesz się tutaj: https://www.whiskeyontherocks.pl/

W kwestii temperatury wiele zależy od rodzaju whisky oraz od preferencji indywidualnych. Niemniej w najlepszych barach z whisky alkohol ten serwuje się zwykle w wyższej temperaturze pokojowej. Za temperaturę pokojową uznaje się 15 do 25 stopni Celsjusza. Natomiast whisky przeważnie serwuje się w temperaturze od 18 do 22 stopni Celsjusza.

  Czym zajmują się agencje zatrudnienia?

Whisky z colą i cytryną – czy tak wolno?

Wiele osób pijących whisky dodaje do niej colę, a czasami nawet colę z cytryną. Niewątpliwie znawcy whisky, zajmujący się ocenianiem jej smaku, nie pochwalają tego rozwiązania. Zarówno słodka cola, jak i kwaśna cytryna, tłumią smak i zapach whisky. Z drugiej jednak strony nie zabijają go całkowicie. Innymi słowy, whisky z colą może po prostu odpowiadać preferencjom smakowym niektórych osób i nie warto rezygnować z picia tego alkoholu właśnie w ten sposób tylko dlatego, że kogoś to oburza.

Z jakiego szkła pić whisky?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań szczegółowych dotyczących tego, jak pić whisky, jest to o szkliwo, z którego należy spożywać alkohol. Powszechnie z whisky kojarzy się szklankę typu Old Fashioned. Rzeczywiście jest to najbardziej polecane szkliwo, przy czym zastosowanie innej, podobnej szklanki, również jest jak najbardziej dopuszczalne.

Natomiast w przypadku smakowania whisky z zamiarem wyczucia każdego jej aromatu i zapachu, zaleca się skorzystać z kieliszka. Najlepiej sprawdza się kieliszek tulipanowy. To kieliszek ogólnie wąski, którego czakra dodatkowo zwęża się ku górze. Dzięki takiej budowie poczujemy nie tylko pełnię smaku, ale też zapachu alkoholu. Wszystko za sprawą możliwości zbliżenia nosa.

Na różnych stronach internetowych dostępnych jest wiele wskazówek dotyczących tego, jak pić whisky. Warto poznać te podstawowe, zwłaszcza jeśli zależy nam na rozpoznawaniu poszczególnych rodzajów whisky i nauce rozpoznawania aromatów. Niemniej na pierwszym miejscu warto stawiać własne preferencje smakowe i stosować rozwiązania, które po prostu zapewniają nam najprzyjemniejsze doznania.