|

Pomnik Dzieci Utraconych na dolskim cmentarzu

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uroczyste poświęcenie Pomnika Dzieci Utraconych miało miejsce w niedzielę, 5 października. Dokonał tego proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku – ks. Rafał Pleszewa. Temat dzieci utraconych został także poruszony podczas mszy świętej, poprzedzającej poświęcenie symbolicznego pomnika.

Dziesięć dni później, 15 października przypadał Światowy Dzień Dziecka Utraconego. W Polsce święto jest obchodzone od 2004 roku i zostało ustanowione z inicjatywy rodziców, którzy doświadczyli śmierci własnych dzieci.Inicjatorami postawienia Pomnika Dzieci Utraconych na dolskim cmentarzu była grupa rodziców, których życie doświadczyło utratą pociechy. Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 4 tysiące złotych.

Ogromnym wsparciem był nas Mirosław Gano, który wykonał pomnik po kosztach. Jakub Pachurka podarował kamienie, a państwo Grześkowiakowie z Trąbinka zakupili rośliny, które zostały posadzone wokół pomnika. Kwiaciarnie z Dolska podarowały kwiaty i znicze. Wiele osób wsparło zbiórkę, jesteśmy bardzo wdzięczni za każdy grosz – mówi Ewelina Kowalska, która w 2016 roku musiała pożegnać ośmioletnią córeczkę Martusię


VW_Berdychowski_400_150(1)

Wymowne znaczenie mają wyryte na nagrobku słowa św. Jana Pawła II „te dzieci żyją w Bogu”. Jest to symboliczne miejsce refleksji i modlitwy dla rodziców, którym przyszło zmierzyć się ze stratą własnego dziecka, a także forma katechezy dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad ideą człowieczeństwa i życia wiecznego.

Strata dziecka to największa tragedia, jaka może spotkać rodziców. Nie jest ważne, na jakim etapie życia odeszła pociecha i jaka była przyczyna śmierci – dla rodziców jest ból i cierpienie, które trudno pokonać. To nie jest tylko „puste miejsce przy stole” czy pozostawione w nieładzie ubrania, to przede wszystkim wewnętrzna pustka, której nikt nie jest w stanie zapełnić.