Dzięki nim mogliśmy przenieść się do minionej epoki
Stowarzyszenie „Zaborowo nasza wieś dawniej i dziś” postawiło sobie za cel promocję i popularyzację dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Zaborowa oraz gminy Książ Wielkopolski w kraju i za granicami Polski.
Efekty tych prac mogliśmy oglądać w piątkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Książu Wlkp., gdzie stowarzyszenie zaprezentowało efekty. Te przeszły najśmielsze oczekiwania. Dbałość o detale, szczegóły, a nawet najmniejsze wykończenia – to coś na czym Stowarzyszenie się skupiło się przede wszystkim. Zresztą mówił o tym prezes Tomasz Szymański. Jak sam przyznaje, przemierzył już tysiące kilometrów w poszukiwaniu inspiracji. Dodał i zarazem wskazał, żeby w poszukiwaniach nie zamykać się jedynie na polskie źródła. Gdy oni poszukiwali informacji o zaborowskich strojach, znaleźli takie w zbiorach jednej z amerykańskich bibliotek.
Zebrani laicy w bibliotece mogli dowiedzieć się co to jest watówka czy czym są czepce. Całość prezentacji zaborowskiego stroju ludowego, który powstał w pracowni w Gdowie w Małopolsce okraszona była występami przyjaciół Stowarzyszenia pochodzących z Biskupizny. Zresztą nie tylko oni występowali – swoje umiejętności wokalne, oczywiście przy folklorystycznych nutach, prezentowali także Beata oraz Tomasz Szymański.