||

Burmistrz zapewnia, że w Śremie będzie pięknie. Kiedy?

O tym, że prawobrzeżną część Śremu trzeba ożywić mówiono już wielokrotnie. Teraz przyszedł czas na czyny. Obiecuje to także w swoim ostatnim internetowym wystąpieniu burmistrz Śremu.

– Chcę opowiedzieć o inwestycjach, które będziemy realizować w starej części miasta, a przypomnijmy to już ponad 780 lat historii. Będą one dotyczyły ulic Szewskiej, Młyńskiej, Dąbrowskiego, Wyszyńskiego i Kościuszki. Otrzymaliśmy dotację na modernizację starej części miasta, do której oczywiście musieliśmy sporo dołożyć, ale mamy już wszystkie potrzebne zezwolenia, m.in. od konserwatora zabytków i na budowę. Aktualnie trwają prace związane z budową sieci wodno-kanalizacyjnej przy Szewskiej, Młyńskiej i Dąbrowskiego. Następnie odbędzie się ich przebudowa, jeszcze w tym roku, przy okazji dokonamy skrótu rowerowego z ul. Piłsudskiego z mostu w kierunku ul. Dąbrowskiego, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w poruszaniu się – zapewnia Adam Lewandowski.Problemy komunikacyjne


VW_Berdychowski_400_150(1)

Następnie rozpocznie się przebudowa ulicy Wyszyńskiego. Prace ruszą od strony kościoła Ducha Św., a następnie będą się posuwały w kierunku Kościuszki. – Całość planujemy zakończyć na przełomie maja i czerwca 2023 roku, czyli jak widać czasu dużo nie zostało. Musimy przygotować się na problemy komunikacyjne w obrębie modernizowanych ulic. Zostaną rozebrane nawierzchnie drogowe, chodniki, ale z czasem pojawią się piękne tereny zielone, drzewa gruntowe, nowe oszczędne oświetlenie i dużo miejsc do wypoczynku. Myślę, że to będzie wizytówka Śremu – podkreśla A. Lewandowski.

Przy okazji burmistrz przypomina o ofercie dla właścicieli kamienic, które znajdują się w strefie objętej rewitalizacją. Osoba, która zdecyduje się na wykonanie remontu przedniej części budynku, wówczas może liczyć na sporą ulgę w podatku od nieruchomości. Nawet do trzech lat. – Gorąco namawiam do tych działań – dodaje burmistrz.

fot. UM Śrem

Nowy plac – jedna koncepcja

Realizujemy program „Zielony Śrem”, dlatego postanowiliśmy przystąpić do modernizacji nawierzchni Placu 20 Października. Robi to bardzo dobra, z dużym doświadczeniem firma. Za nami wiele miesięcy konsultacji z konserwatorem zabytków, lecz powstała bardzo dobra koncepcja. Będą tam nowe nasadzenia drzew. Będą szlachetne, niezbyt wysokie, ale za to dające dużo cienia – wyjaśnia burmistrz.

A. Lewandowski zapewnia także, że gmina udostępni przestrzeń dla gastronomii i będzie gorąca namawiać do tego, by lokalne restauracje i bary z tej propozycji skorzystały.

Tak ma wyglądać przebudowa Kościuszki i Wyszyńskiego
fot. Gmina Śrem

Pomniki i parkingi

– To bardzo ważne, by zostały zachowane miejsca pamięci narodowej. Dlatego też nie da się zlikwidować pomnika. Nie może także zniknąć parking przed urzędem miejskim, bo to są bardzo pragmatyczne miejsca postojowe. Są już także prowadzone prace rewitalizacyjne pomnika Matki Boskiej przy rynku. Takie było zalecenie konserwatora. Słuchamy uwag mieszkańców, są dla nas bardzo ważne i analizujemy je – zapewnia włodarz.

Burmistrz zapewnia, że będzie tu pięknie. Kiedy?
fot. arch. red.

Kiedy zatem będziemy podziwiać Plac 20 Października w nowej odsłonie? – Planujemy prace na 2024 rok. Jego wizerunek będzie spójny z koncepcją modernizacji Kościuszki i Wyszyńskiego. Zrobimy wszystko, by życie znów tętniło w tej części miasta. Wszystko po kolei i ze spokojem!  – podsumowuje A. Lewandowski.