||

Tak może wyglądać śremski rynek. Ratusz pokazał wizualizację

Moda na betonozę odchodzi już do lamusa, zatem czas na przebudowę śremskiego rynku. Czy do takiej dojdzie? Pewności nie mamy, ale przynajmniej możemy zobaczyć, jak rynek po rewitalizacji być może będzie wyglądał.

Śremski ratusz opublikował prace koncepcyjne przedstawiające Plac 20 Października po nowemu. „Założeniem koncepcji jest uatrakcyjnienie starej części Śremu przez wprowadzenie nowej zieleni w zaprojektowanych klombach oraz mebli miejskich. Całość nowej odsłony rynku będzie się komponowała w powstający deptak starego miasta w Śremie  – ul. Kościuszki i ul. Wyszyńskiego.” – czytamy w opisie pięknych prac koncepcyjnych, które ratusz zlecił. Główną zmianą jest wprowadzenie zieleni w formie drzew: jesionów oraz robinii, krzewów i traw ozdobnych – to doskonała wiadomość, bo nie od dziś wiadomo, że miejska zieleń w wystarczającej ilości, jest w stanie obniżyć temperaturę otoczenia o kilka stopni. Cała roślinność zostanie podłączona pod automatyczny system nawadniania i napowietrzania korzeni.W ramach modernizacji rynku wprowadzone zostaną nowe przestrzenie dla wypoczynku, meble miejskie: ławki zintegrowane z klombami, kosze na śmieci, podesty drewniane oraz nowoczesne ekspozytory wystawiennicze. Odnowiona zostanie również fontanna z nowymi ławkami. Sama zaś płyta rynku zostanie oświetlona przez nowoczesne oprawy. Naturalnie też wszelkie pomniki zostaną zachowanie w swoim pierwotnym wyglądzie.

Cieszy fakt, że ratusz dostrzega potrzebę zwiększenia zieleni w przestrzeni miejskiej. Szkoda tylko, że żeby to dostrzec, potrzeba było wielu lat.