|

Gmina Dolsk postawiła pomnik śp. Stefana Kubiaka

Gmina Dolsk pozyskała środki na realizację przedsięwzięcia z puli Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – Wydział Polityki Społecznej, na renowacje i utrzymanie grobów wojennych.

Koszt inwestycji wyniósł 8 487,00 zł, a wykonaniem pomnika zajęła się firma kamieniarska GRANIT-MAR z Kościana.

Stefan Kubiak urodził się 29 sierpnia 1899 roku w Studziannej (obecnie powiat gostyński, gmina Borek Wlkp.) jako syn Józefa i Agnieszki z domu Maćkowiak. Była to rodzina wyznania katolickiego. Stefan Kubiak był robotnikiem rolnym. Ponadto służył w 8 Przybocznym Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma III. Został ranny 28 maja 1918. Zmarł w wyniku odniesionych ran – 16 lipca 1918 roku. O fakcie tym informuje zarówno tablica inskrypcyjna, jak i Verlustlisten, czyli lista strat.

Pierwotnie został pochowany w Monachium, następnie ekshumowany i pochowany na cmentarzu w Dolsku.

Gmina Dolsk postawiła pomnik śp. Stefana Kubiaka
fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Jak wynika z informacji umieszczonych na karcie ewidencyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, znajdujący na dolskim cmentarzu grób Stefana Kubiaka był w bardzo złym stanie technicznym, do całkowitej wymiany. Był to grób ziemny, z kamiennym obramieniem. Na znajdującej się poza grobem steli umieszczono tablicę informacyjną z podstawowymi informacjami, czyli datą urodzenia, datą i ogólnym miejscem odniesienia ran oraz datą śmierci. Grób znajduje się po prawej stronie ścieżki prowadzącej od północno-zachodniego wejścia na cmentarz.