Image

Odlewnia Żeliwa w Śremie zaprosiła w swoje progi

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Odlewnia Żeliwa w Śremie co jakiś czas udostępnia swe progi zwiedzającym. Warto z takiej okazji skorzystać, bowiem rzadko można tutaj zajrzeć i podglądać proces produkcyjny. A przypomnijmy, że aktualnie w OŻ wytwarza się odlewy żeliwne o masie od 0,5 kilograma do 30 ton. Możliwe to jest dzięki zaawansowanej technologii i ciężkiej pracy załogi. A tę tworzy dziś około 500 osób.

W sobotnie przedpołudnie, co kilkanaście minut spod głównej bramy OŻ wyruszała około 20-30 osobowa grupa zwiedzających. Wycieczkę prowadził pracownik, który chętnie opowiadał o każdym z etapów procesu produkcyjnego odlewów żeliwnych – począwszy od przygotowania modelu, form i zalewania żeliwem, aż po obróbkę końcową.

Fot. D. Górna

Odlewnia Żeliwa w Śremie jest producentem odlewów z żeliwa szarego, sferoidalnego i stopowego dla przemysłu maszyn rolniczych, motoryzacji, przemysłu stoczniowego, wydobywczego, maszynowego, energetyki oraz wielu innych. – Kompleksowość usług zapewniają dwie linie formowania automatycznego z poziomym podziałem formy, jedna linia formowania półautomatycznego, dwie linie formowania ręcznego oraz wydział obróbki mechanicznej – wyjaśnia Jakub Kołakowski, dyrektor śremskiej odlewni.

Fot. D. Górna

Na koniec przypomnijmy, że to właśnie w śremskiej OŻ zostały wykonane „abakany”, czyli instalacja „Nierozpoznani”. To charakterystyczne rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz. W sumie powstało ich ponad 200. Można je spotkać na poznańskiej Cytadeli oraz przed Muzeum Śremskim. Jedna z figur stoi także przed wejściem do biurowca odlewni.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]