||

Psarskie wyzwało Gaj na pojedynek

Mieszkanki Psarskiego już pracują nad formą. Szykują się do bitwy na włóczki. Przyjęły wyzwanie Śremskiego Ośrodka Kultury do udziału w jesiennej zabawie.

Zaczęła się jesień, która wcale nie musi być szarobura. Wspólnie możemy sprawić, że nabierze pięknych i ciepłych barw. Dlatego zachęcamy do wykonania kolorowej wełnianej instalacji. Można ją wykorzystać w każdej bliskiej nam przestrzeni – zachęca Anna Szmyt-Baranowska


VW_Berdychowski_400_150(1)

Fot. D. Górna

I właśnie to wyzwanie podjęła społeczność wsi Psarskie, która do zabawy zaprosiła mieszkańców Gaju. Każda z grup udekoruje przestrzeń wsi. Prace będą oceniane po 15 października. Ale udział w zabawie może wziąć każdy! Wystarczy spełnić kilka prostych zasad:  • musi to być wspólna praca w grupie (uczniowie, społeczność lokalna, seniorzy zrzeszeni w klubie etc.),
  • trzeba uzyskać zgodę właściciela miejsca, w którym pojawi się wełniana instalacja,
  • instalacja nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego,
  • praca powinna zostać wykonana z trwałych materiałów, najlepiej wełniananych.

Pracę należy wykonać do 15 października, a następnie wykonać zdjęcie (w dobrej rozdzielczości) i przesłać na adres: bok@sok-srem.pl Można także zorganizować mały happening dla społeczności lokalnej. Wszystkie zgłoszone instalacje wezmą udział w głosowaniu na najbardziej kolorowe przywitanie jesieni.

Fot. D. Górna

Na zwycięstwo liczą zarówno mieszkańcy Gaju, jak i Psarskiego. – Dla nas liczy się przede wszystkim dobra zabawa i integracja społeczności lokalnej – podkreślają Dorota Witczak i Justyna Skrzpczak, inicjatorki akcji w Psarskiem. Do pomocy chętny jest również sołtys – Łukasz Brzeziński. Wiemy także, że praca wre w Gaju. Tam dowodzi Katarzyna Pilarska, która zapewnia, że ich instalacje powalą konkurencję na kolana.

Yarnbombing

Instalacje z włóczki można także spotkać pod tajemniczo brzmiącą nazwą – yarnbombing. – To nic innego jak kreatywne zabawy z włóczką. Jest to dziedzina sztuki polegająca na pokrywaniu elementów przestrzeni zewnętrznej np. architektury miejskiej, ale także drzew lub kamieni, ręcznie wykonywanymi dzianinami – wyjaśnia Dorota Witczak.

Fot. D. Górna

Warsztaty yarnbombing odbyły się latem w Śremskim Ośrodku Kultury w ramach cyklu „Tydzień dla seniora”.