||

Burmistrz wycofał projekt uchwały dotyczący Skweru Bohaterów Ukrainy. Czego się wystraszył?

Niedawno padła propozycja uhonorowania dzielnego narodu ukraińskiego poprzez nazwanie skweru przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Śremie imieniem Bohaterów Ukrainy 2022. Nad tą propozycją już 23 września mieli pochylić się radni podczas posiedzenia rady miejskiej.

Pomysł, by śremski skwer otrzymał nazwę im. Bohaterów Ukrainy 2022 zgłosiła do gminy spółka Kreatywna Edukacja Plus, na czele której stoi Jakub Tylman. – Ta propozycja była odpowiedzią na potrzeby społeczności ukraińskiej, która od dawna mieszka i żyje wśród nas. Chodzą z nami do szkół, pracują obok, żyją tak jak my… Lecz musimy pamiętać, że w ich kraju trwa wojna, a Ukraińcy walczą nie tylko o wolną Ukrainę, ale również o wolną Europę – podkreślał w rozmowie z TZŚ kilka dni temu sam pomysłodawca, który wówczas zdawał sobie sobie sprawę z tego, że nazwa ta będzie miała zarówno zwolenników, jak i przeciwników.Opór społeczności lokalnej

Okazało się, że pomysł ten spotkał się ze sporym sprzeciwem wśród społeczności lokalnej. Pod naszym artykułem pojawiło się wiele krytycznych komentarzy. A wśród nich m.in. takie wypowiedzi:

– A co oni zrobili dla Polski? Nie lepiej uhonorować Polaków walczących w obronie ojczyzny w różnych walkach?

– Zapamiętajmy tych, którzy pochylą się nad tym projektem i nie głosujmy na nich.

– Śremscy radni chyba na łeb dostali! Te pieniądze przeznaczcie na chore dzieci!

– To kpina! Mam nadzieję, że nasi radni mają jeszcze rozum.

– Mam tylko wielką nadzieję, że nasi radni, czytają nasze opinie i wezmą sobie to do swoich sumień, że są większe potrzeby, niż pomniki i inne CUDA dla Ukrainy. Dużo zrobiliśmy dla narodu ukraińskiego!

Wrażliwy temat…

Stosowna uchwała w sprawie nadania nazwy skwerowi zlokalizowanemu przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Śremie miała zostać poddana pod głosowanie na najbliższej sesji rady miejskiej. Jednak nic z tego. Burmistrz wycofał projekt uchwały. Dlaczego?

– Inicjatywa nadania nazwy skwerowi imienia Bohaterów Ukrainy 2022 została zgłoszona przez spółkę Kreatywna Edukacja Plus Sp. z o.o. i miała stanowić wyróżnienie dla obywateli Ukrainy zamieszkujących na terenie naszej gminy oraz ogromny akt solidarności. 16 września br. burmistrz Śremu złożył wniosek do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Śremie o wycofanie projektu z porządku obrad sesji Rady Miejskiej z uwagi wrażliwość tematu oraz potrzebę dalszej dyskusji publicznej – wyjaśnia Adrian Wartecki ze śremskiego ratusza.

Zaskoczenie

Sam pomysłodawca skweru przyznaje, że jest zaskoczony takim rozwojem sytuacji. – O tym, że projekt uchwały nie zostanie przedstawiony na sesji dowiedziałem się z mediów. Do dziś nie otrzymałem żadnej oficjalnej informacji. Żadnego uzasadnienia. Nie bardzo rozumiem… – mówił we wtorek, 20 września Jakub Tylman.