||

200 lat! 200 lat! Dla pani Stanisławy

To była bardzo wyjątkowa uroczystość! W poniedziałek, 5 września urodziny obchodziła najstarsza mieszkanka gminy Książ Wlkp. – Stanisława Weinert z Chwałkowa Kościelnego. I to nie byle jakie! W tym dniu pani Stanisława świętowała swoje 100. urodziny.

Z tej okazji dostojnej jubilatce gratulacje i życzenia zdrowia, pomyślności oraz nieustającej pogody ducha złożył burmistrz Książa Wlkp., Teofil Marciniak oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Książu Wlkp., Zdzisława Wilak. Oprócz życzeń burmistrz wręczył bukiet kwiatów i okolicznościowy upominek, a także odczytał i przekazał list gratulacyjny Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. Do życzeń dołączyli się także sołtys wsi, Marek Józiak oraz członkowie chwałkowskiej rady sołeckiej: Andrzej Robaszyński i Mirosław Wojtkowiak.

Fot. Gmina Książ Wlkp.

W dalszej części spotkania goście wspólnie z domownikami wznieśli uroczysty toast i skosztowali urodzinowego tortu. Było „tradycyjne” 200 lat i nie zabrakło wzruszających historii i pięknych wspomnień. Pani Stanisława cieszy się dobrym zdrowiem, jest pogodna i uśmiechnięta, wzruszona wspominała czasy swojej młodości, doskonale pamiętając wybuch II wojny światowej i jej zakończenie. Zapytana o receptę na długowieczność, dostojna stulatka wskazała wiarę i pogodę ducha.

Stanisława Weinert urodziła się 5 września 1922 r. w Chwałkowie Kościelnym. Była jedyną córką i najstarszą z czworga dzieci Wiktorii i Stanisława Pietrzaków. W 1946 roku wyszła za mąż za Waleriana Weinerta, miejscowego syna piekarza i właściciela sklepu. Przez lata razem z mężem pracowała i prowadziła piekarnię oraz małe gospodarstwo rolne. Wychowała czwórkę dzieci, w tym dwie córki i dwóch synów, doczekała się pięciu wnuków i pięciu prawnuków.