Image

Nowieczek. Integracja pod znakiem gęsiny

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Święto Gęsi odbyło się po raz drugi. Po ubiegłorocznym sukcesie pojawił się pomysł, aby kontynuować imprezę. Organizatorem wydarzenia były: Wielkopolska Izba Rolnicza, Rada Powiatowa w Śremie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Nowieczek oraz Sołectwo Nowieczek.

Na przekór deszczowym chmurom

Frekwencja dopisała, humory tym bardziej. Wielu miłośników gęsiny, planując udział w niedzielnym wydarzeniu, zastanawiało się, czy impreza nie zostanie odwołana. Okazało się jednak, że organizatorzy byli przygotowani na każdą sytuację, a rozwiązaniem okazał się sporych rozmiarów namiot, który stanął tuż przy wiejskiej świetlicy.

fot. T. Frąckowiak

Na przybywających gości czekały ławy i stoły. Nie zabrakło również stoisk KGW oraz sołectw, które zgłosiły chęć udziału w konkursie kulinarnym. Były to: KGW Wilkowyjki, KGW Sobótka, KGW Pokrzywnica, KGW Międzychów „M-P-G”, KGW Mełpinianki, KGW Mórka, KGW Włościejewice-Ługi, KGW Chrząstowo, KGW Stankowo, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Nowieczek oraz przedstawiciele sołectw Wilkowo, Chrząstowo, Lubiatowo, Międzychód, Mszczyczyn, Błażejewo, Nowieczek i Masłowo.4

fot. T. Frąckowiak

Ma stołach pojawiło się więc łącznie dwadzieścia potraw z gęsiną w roli głównej. Wyjątkowy smak i estetyczne przygotowanie sprawiły, że komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia. Wśród jurorów znaleźli się: Mirella Godawa, Beata Maciejewska, Witold Wróbel oraz Krzysztof Książek. Wśród kulinarnych propozycji pojawiły się m.in. pieczona gęś, faszerowana gęś, pierogi z gęsiną, pasztety, a nawet gęsi smalec. Ostatecznie jurorzy zdecydowali o przyznaniu równorzędnych nagród dla wszystkich uczestników konkursu.

Podczas deszczu dzieci się nie nudzą!

„Podczas deszczu dzieci się nudzą” – mówi znane powiedzenie. Słowa te zostały jednak zdementowane przez organizatorów Święta Gęsi, którzy zadbali o to, by najmłodsi nie mogli narzekać na brak atrakcji. Gry i zabawy przygotowane przez animatorów oraz szczudlarzy pozwoliły kreatywnie i aktywnie spędzić niedzielne popołudnie. Dzieci z uśmiechem na twarzy włączały się w przygotowane aktywności.

Oprawą muzyczną zajął się zespół Semplicze, a Trans-X przygrywał podczas zabawy tanecznej. Koordynatorem przedsięwzięcia była sołtys wsi Nowieczek – Janina Pawełczyk.