Rozpoczęcie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech – Co musisz wiedzieć? 

Praca w charakterze opiekunki osób starszych

VW_Berdychowski_400_150(1)

Praca w charakterze opiekunki osób starszych to coraz chętniej wybierana forma zarabiania za granicą. Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze stale rośnie, szczególnie w Niemczech, w których rozwinięty jest system pomocy. Wyspecjalizowane agencje pracy świadczą usługi pośrednictwa, oferując pracę dla opiekunek osób starszych czy chorych.

Oferty zatytułowane „praca opiekunka Niemcy od zaraz” kuszą szybką możliwością zarobku, dlatego podczas podejmowania decyzji należy kierować się kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim należy zrezygnować z podejrzanych ofert i skupić się jedynie na tych oferowanych przez profesjonalne agencje. Przed podjęciem pracy i samym wyjazdem koniecznie należy podpisać umowę, by mieć zabezpieczenie i pewność, że decyduje się na legalną pracę. Sama praca opiekunki przebiega zazwyczaj w podobny sposób, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do przyszłej roli i co zabrać ze sobą, szykując się na wyjazd.

Co należy zrobić przed wyjazdem?

Doświadczone agencje dbają o wszelkie formalności związane z wyjazdem, aby opiekunka czuła się bezpiecznie i pewnie – dlatego też załatwiają np. wyrobienie karty EKUZ. Jest to jednak minimalna forma zabezpieczenia, więc należy pomyśleć także o ubezpieczeniu prywatnym. Wiele agencji współpracuje z towarzystwami ubezpieczeń lub oferuje zakup ubezpieczenia bezpośrednio u siebie, by ułatwić całą procedurę podjęcia pracy.

Przed wyjazdem należy upewnić się, jaki jest zakres przyszłych obowiązków związanych z pracą. Wiele z nich wiąże się także z pomocą domową, o czym trzeba pamiętać. Zanim wyruszy się, aby podjąć pracę, warto także zweryfikować, jakie są warunki oraz zakwaterowanie. To ważne, ponieważ wiele ofert zatytułowanych „opiekunka Niemcy od zaraz” skupia się jedynie na kwestiach wynagrodzenia, a pomija tak ważne aspekty jak miejsce przyszłego zatrudnienia. Powinno się dowiedzieć, czy na miejscu będą wszystkie niezbędne sprzęty i czy zamieszka się w domu wraz z seniorem czy w innym miejscu.

Koniecznie przed wyjazdem trzeba zapytać agencję pracy o dodatkowe koszty, ponieważ nieuczciwe firmy często nie informują o tym, że dojazd czy zakwaterowanie jest opłacane przez opiekunkę. Warto wcześniej ustalić wszystkie kwestie związane z formalnościami i organizacją pracy, by się nie rozczarować. Zazwyczaj to agencje podejmują się załatwienia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Co ważne, nie trzeba znać języka niemieckiego, by podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Wiele ofert skierowanych jest do osób bez doświadczenia, choć znajomość podstaw jest dodatkowym atutem.

Co dobrze jest zabrać ze sobą?

Praca opiekunki wymaga komunikowania się z podopiecznym lub jego rodziną. Warto więc mieć ze sobą słownik języka niemieckiego, by choć w minimalnym stopniu porozumieć się w najważniejszych kwestiach. Nawet jeśli w ofercie zaznaczone jest, że nie trzeba znać języka niemieckiego, taka pomoc zawsze może okazać się cenna. Nawet podczas załatwienia codziennych sprawunków takich jak zakupy słownik może się przydać. Warto też mieć pobrany słownik na telefonie w formie aplikacji, by wygodnie z niego korzystać.

Nie można zapomnieć o najważniejszych dokumentach takich jak dowód tożsamości, prawo jazdy czy Unijny Certyfikat Covid, nazywany paszportem covidowym. Może okazać się on konieczny do łatwego i bezproblemowego przemieszczania się. Można także zastanowić się nad zabraniem ze sobą laptopa czy tabletu, ponieważ większość dostępnych kanałów telewizyjnych będzie jedynie w języku niemieckim. Przyda się również dodatkowa gotówka oraz karta wielowalutowa typu Revolut, by uniknąć niepotrzebnych opłat związanych z przewalutowaniem.