Image

Dożynki gminne Brodnica 2022 [fotorelacja]

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielę, 14 sierpnia w gminie Brodnica odbyły się tradycyjne dożynki. Gospodarzami tego wydarzenia byli: wójt gminy Marek Pakowski, sołtys Brodnicy Małgorzata Sajkiewicz oraz proboszcz Jan Kasztelan.

Dożynki zainaugurowała uroczysta msza święta dziękczynna. Następnie z kościoła pod urząd gminy przeszedł barwny korowód. Tam odbyła się oficjalna część uroczystości, w której udział wzięli zaproszeni goście, a wśród nich między innymi starosta Zenon Jahns, burmistrz Dolska Barbara Wierzbińska, Marcin Szydłowski – przewodniczący rady powiatu śremskiego, Janusz Taciak – członek zarządu powiatu oraz przedstawiciele PSP w Śremie i śremskiej policji.

Fot. D. Górna

Tradycyjne dożynki, znane już od czasów plemion słowiańskich, były określane jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne, żniwniok i zapraszał na nie pierwszy gospodarz. Dlatego też jako pierwszy głos zabrał gospodarz tego wydarzenia – wójt Marek Pakowski.

Cieszę się, że powróciła tradycyjna formuła tego spotkania. Dziś przede wszystkim pragnę podziękować rolnikom oraz wszystkim ludziom związanym z ziemią za ich ciężką pracę. To jest trudna, misterna praca. Nie wstydźcie się tego, że jesteście rolnikami. To tylko powód do dumy – podkreślał wójt


Berdychowski Kwiecien2 2024

Kilka słów powiedział także starosta śremski. – Bardzo dziękuję za zaproszenie na dożynki. Cieszę się również, że możemy wrócić do tradycyjnej zabawy – wspominał Z. Jahns.

Choć nie da się ukryć, że pewnej tradycji podczas brodnickich dożynek zabrakło – nie było ośpiewania wieńca i przyśpiewek dożynkowych, które często towarzyszom tego typu wydarzeniom.

Fot. D. Górna

Był natomiast obrzęd przekazania dożynkowego chleba przez starostów dożynkowych na ręce wójta oraz przewodniczącego rady gminy Brodnica, którzy następnie pokarm podzielili wśród mieszkańców.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Elżbieta Jędrzejowska z Chaław oraz Jarosław Piotrowski z Górki. Z kolei o dobry nastrój podczas biesiadowania zadbał zespół Niecierpliwi oraz Dj Ketrab. Nie zabrakło również grochówki, kiełbasek, wędlin z dziczyzny i słodkości. O pełne żołądki dbały między innymi panie z KGW „Aktywne Brodniczanki”.