Image

Zaborowo gościło Sąsiadów z Biskupizny

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotę, 13 sierpnia odbyło się ostatnie wydarzenie z cyklu „Ożywić korzenie Zaborowa”. Tym razem do wsi w gminie Książ Wlkp. zawitali Sąsiedzi z Biskupizny. – To są nasi sąsiedzi, którzy żyją tuż za naszą miedzą. Naszym marzeniem jest to, by obserwując kultywowane tradycje innych mieszkańców z Wielkopolski samemu szukać naszych korzeni. To jest ostatni moment, żebyśmy ratowali to, co zostało po naszych dziadkach – wspominał na wstępie Tomasz Szymański ze Stowarzyszenia „Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś”.

fot. D. Górna

Zaproszenie na spotkanie z mieszkańcami Zaborowa przyjęli Sąsiedzi z Biskupizny, czyli Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, który zaprezentował tradycyjne biskupiańskie stroje, tańce i przyśpiewki.

Przypomnijmy, że Biskupizna to mikroregion folklorystyczny, obejmujący trzynaście miejscowości powiatu gostyńskiego ze stolicą w Krobi. Tereny te należały dawniej do biskupów poznańskich, stąd też nazwa tego regionu. Mieszkańcy, nazywani Biskupiankami i Biskupianami, chętnie prezentują własną kulturę, język, obrzędy, stroje, muzykę i taniec.

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]