||

Już wkrótce ma być tu pięknie!

O to, by to miejsce znów zyskało blask, mieszkańcy apelowali od dawna. Jest szansa, że w końcu się doczekają, bowiem gmina Śrem właśnie ogłosiła zamówienie publiczne na modernizację ogrodu różanego.

Zaplanowane prace dotyczą przede wszystkim wymiany schodów, alejek wewnątrz terenu zieleni (nowe kruszywo zamiast żużla), montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na odpady, lampy solarne) i wykonanie nowych nasadzeń. Ponadto wykonawca tego zadania ma zapewnić pielęgnację nowo posadzonych roślin (podlewanie, odchwaszczanie) przez miesiąc od zakończenia prac.Fot. M. Czubak

Teren, który ma zostać objęty rewitalizacją to obszar 1,7 hektara. „Ogród róż” powstał w latach 60. i 70. XX wieku z inicjatywy Mariana Dominiczaka. Niestety od momentu powstania nie przechodził żadnej przebudowy ani gruntownych remontów. W tegorocznym budżecie gminy Śrem na modernizację ogrodu różanego zapisano kwotę 300 tys. zł.

Z dokumentów przetargowych wynika, że koncepcja modernizacji (przygotowana przez firmę Ogrody Grzywaczyk) zakłada pozostawienie większości roślin. W planach są jedynie zabiegi pielęgnacyjne na dotychczasowych krzewach i drzewach oraz nasadzenie nowych roślin. Będą to między innymi krzewuszki cudowne, lilaki Meyera, róże pomarszczone, róże pnące i wielokwiatowe, a także jabłoń ozdobna i forsycja pośrednia. Efekt tych zmian powinniśmy poznać jeszcze w tym roku.