Wybieramy płytę grzewczą – jaki model kupić?

Jednym z wyzwań jest zakup i montaż płyty grzewczej, więc postanowiliśmy opisać najpopularniejsze rodzaje, analizując ich wady i zalety. Dzięki temu dowiesz się, jaki model kupić do swojej kuchni.

Dla kogo płyta grzewcza gazowa?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Płyta gazowa, którą możesz zamówić na stronie https://www.sferis.pl/plyty-grzewcze-3337, jest najpopularniejszą wersją kuchennego wyposażenia, często wybieraną także do nowych mieszkań – niejako po prostu z przyzwyczajenia. Powszechność tego rozwiązania sprawia, że ceny jawią się jako atrakcyjne. Koszty eksploatacji nie należą do największych, a to kolejny atut. Płytę gazową możesz wybrać również wówczas, gdy szukasz urządzenia do wnętrza z instalacją elektryczną starego typu. Gazowe modele świetnie nadają się do pomieszczeń, gdzie funkcjonują starsze osoby preferujące znane rozwiązania. Płyty grzewcze na gaz pozwalają też na błyskawiczną zmianę wielkości płomienia i działają nawet bez dostępu do prądu. Problem z brakiem energii pojawia się jedynie w przypadku modeli gazowo-elektrycznych, gdy nie działa iskrownik. Wystarczy jednak mieć pod ręką zapałki, żeby rozpalić ogień w każdej sytuacji.

Jakie wady mają modele gazowe? Jednym z najczęściej wymienianych problemów jest trudność w czyszczeniu rusztów, zapalników i przestrzeni pomiędzy nimi. Specjaliści podkreślają też nieekonomiczność – płomienie ogrzewają bowiem nie tylko dno garnka. Wiele ciepła wnika w przestrzenie poboczne i powietrze. Dla mnóstwa osób problemem jest też stosunkowo niski poziom bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku dzieci.

Płyty grzewcze indukcyjne

Nowoczesne płyty indukcyjne oferują użytkownikom mnóstwo funkcji, wysoki poziom bezpieczeństwa i rewelacyjny wygląd. Wpadną w oko też osobom, którym zależy na efektywności gotowania, maksymalnym wykorzystaniu produkowanej energii i dogodnym sterowaniu urządzeniem. Za niepodważalny atut uważa się prosty wygląd zewnętrzny decydujący o łatwości utrzymania czystości.

Czy istnieją minusy? Oczywiście, że tak. Otóż płyta indukcyjna wymaga specjalnego sposobu przyłączenia, nie będzie działać bez prądu oraz sprawia, że musisz wyposażyć się w odpowiednio zaprojektowane naczynia indukcyjne i zrezygnować z gotowania w jakichkolwiek innych akcesoriach.

Czym wyróżnia się płyta ceramiczna?

Płyta ceramiczna ma bardzo dużo wspólnego z płytą działającą na zasadzie indukcji, ale wyróżnia ją jedna cecha, która sprawia, że mnóstwo osób wybiera właśnie ten model. Działa bowiem dzięki wbudowanym w pola grzewcze spiralom lub lampom, które przekazują ciepło naczyniom – i to wszystkim, więc nie musisz rezygnować z użytkowania zakupionych do tej pory naczyń nieindukcyjnych. To ogromna zaleta. Wśród innych plusów należy wymienić estetyczny design, minimalistyczną budowę pozwalającą na utrzymanie porządku.

Z drugiej strony musisz liczyć się z ryzykiem występowania częstszych awarii. Bardziej skomplikowany układ składający się z grzałek elektrycznych jest podatniejszy na uszkodzenia, więc jeśli zdecydujesz się na zakup, wybierz płytę ceramiczną dobrej jakości. Oprócz tego eksploatacja ceramicznej płyty grzewczej wiąże się z niebezpieczeństwem oparzenia się i wyższymi rachunkami za prąd, ponieważ modele elektryczne pobierają go z reguły więcej niż te indukcyjne.