|

Akcja ratunkowa na jeziorze. Pływało dwóch, z wody wyszedł jeden z mężczyzn

Poszukiwania topielca ruszyły wcześnie rano


VW_Berdychowski_400_150(1)

Informację o prawdopodobnym utonięciu jednego z pływaków w wodzie Jeziora Cichowo służby przyjęły około godziny 5.30. W pierwszym rzucie na miejsce skierowano zastępy z terenu powiatu kościańskiego, następnie także zaalarmowano grupę nurków z Poznania i jednostkę poszukiwawczą z Mosiny. Kościańscy strażacy prowadzili akcję poszukiwawczą na jeziorze od strony powiatu kościańskiego. JRG Śrem, która również została zaalarmowana, miała prowadzić poszukiwania od strony Mórki. Do wyjazdu strażaków ze Śremu jednak nie doszło. Dyspozycja dla naszej jednostki została anulowana.

Zniknął koledze z oczu

Zdarzenie miało następujący przebieg. Dwaj mężczyźni wczesnym rankiem postanowili popływać w jeziorze. Wyznaczyli sobie za cel przepłynięcie akwenu. Mężczyźni płynęli w pewnym dystansie o siebie. Do brzegu dopłynął tylko jeden z nich. Jak wyszedł na brzeg, to zauważył, że kompana nie ma w wodzie. Nie widział go. Wtedy ruszyło alarmowanie służb. Najpierw ratowników WOPR, później pozostałych służb.Opadł z sił w trakcie pływania

W działaniach ratowniczych uczestniczyli również ratownicy WOPR i to oni odnaleźli mężczyznę. – Znajdował się w trzcinach nieopodal brzegu – mówi asp. Jarosław Lemański z kościańskiej policji. – Mężczyzna był wycieńczony, prawdopodobnie opadł z sił i nie mógł nawet wyjść na brzeg. Był agresywny w stosunku do ratowników – przekazał i dodał, że oddalił się przed przybyciem na miejsce patrolu policji.

Policjanci mają jednak jego dane osobowe. – Wiemy, kim ta osoba jest. To 42-letni obywatel Kanady – wyjaśnił funkcjonariusz kościańskiej policji.

Na miejscu działania prowadziła również załoga karetki pogotowia. Jednak nie było potrzeby transportowania 42-latka do szpitala.

Niemal 100 utonięć od początku wakacji

Już 91 osób utonęło od początku wakacji do 1 sierpnia. Najbardziej tragicznym dniem, jeśli chodzi o tegoroczne wakacje, był dzień 3 lipca. W tym dniu na terenie całego kraju doszło do 10 przypadków utonięć. Niezbyt dobrze pod tym kątem zaczęły się również tegoroczne wakacje. Tylko w dwa dni po zakończeniu roku szkolnego w rzekach, jeziorach i nad polskim morzem życie straciło łącznie 16 osób.