Image
  • Home
  • Aktualności
  • Instytucje ciągle otwarte są na pomoc Ukraińcom mieszkającym w gminie

Instytucje ciągle otwarte są na pomoc Ukraińcom mieszkającym w gminie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Blisko półtorej godziny trwało spotkanie w Ośrodku Pomocy Społecznej dotyczące dalszego wspierania obywateli Ukrainy. Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie realizuje już te wsparcie, realizując takie świadczenia, jak chociażby wypłatę świadczeń jednorazowych, gorące posiłki czy system opieki prawnej, ale potrzeb jest znacznie więcej. Ile tego jest? Trudno oszacować, bo przekrój obywateli Ukrainy w naszej gminie jest szeroki: od najmłodszych dzieci, po osoby dorosłe oraz osoby starsze. Każda z tych grup docelowych ma inne potrzeby, które są i będą dalej realizowane.

Gmina Śrem zapewnia dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym miejsce w przedszkolu. Dodatkowo realizowane w szkołach i przedszkolach będą także ciepłe posiłki, w tym także dla osób – po spełnieniu kryterium dochodowego. Świadczenie to w tym wymiarze realizowane będzie od września. Zapowiedziała to obecna na spotkaniu naczelnik Barbara Jabłońska z UM Śrem.

Wiktoria Wałęsa oraz Wojciech Paszkowski działający przy Biurze Pomocy Ukraińcom, mieszczącym się przy ul. Powstańców Wlkp. wskazują, że przede wszystkim zapotrzebowanie jest na nauczyciela języka polskiego. Osoby z Ukrainy są chętne do pracy, ale właśnie bariera językowa często stanowi problem nie do przeskoczenia.

I na to znajdzie się rozwiązanie. Trwają bowiem rozmowy z instytucjami, które byłby skłonne nie tylko udostępnić pomieszczenia, ale również wspomóc w tej kwestii. Sam OPS zaproponował, że na sobotnie popołudnia może udostępnić sale Klubu Seniora dla tych osób, które chcą się nauczyć języka polskiego.

Również naczelnik Jabłońska zadeklarowała, że takie pomieszczenia mogą udostępnić także szkoły.

Chociaż od wybuchu wojny w Ukrainie minęło już kilka miesięcy, to pomoc dla obywateli Ukrainy ciągle jest potrzebna tutaj w gminie. Realizowana jest ona nie tylko przez instytucje publiczne, ale również przez stowarzyszenia i fundacje. Niebawem takie stowarzyszenie zawiąże się w ramach Biura Pomocy Ukraińcom, które wówczas już samo będzie mogło ubiegać się o rządowe środki na wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów.