Image
  • Home
  • Aktualności
  • Wokół księcia biskupa Teodora Czartoryskiego, który „ukochał sobie Dolsk”

Wokół księcia biskupa Teodora Czartoryskiego, który „ukochał sobie Dolsk”

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

„Książę i biskup, życie Teodora Czartoryskiego poza mainstreamem” – to temat przewodni projektu realizowanego przez młodzież z gminy Dolsk w Ogólnopolskim Programie Równać Szanse. Jest to już trzecia edycja przedsięwzięcia. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych działań, przedsięwzięcie koordynować będzie Janina Rudowicz-Nawrocka z Rusocina. Projekt, podobnie jak wcześniejsze działania, realizować będzie Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z muzyką do ludzi” Ewy Smoleńskiej z Nowieczka.

Dofinansowanie otrzymane w ramach programu Równać Szanse wynosi 39 856,00 zł. Projekt adresowany jest do młodych mieszkańców gminy Dolsk (13-18 lat). Liczba uczestników jest ograniczona i nie może przekraczać 20 osób. Realizacja projektu trwać będzie 12 miesięcy – od 1 sierpnia 2022 roku do 31 lipca 2023 roku.

Głównym celem przedsięwzięcia jest rozwijanie i wzmacnianie kompetencji społecznych młodych ludzi. Priorytetem jest umiejętność pracy zespołowej, wspólne planowanie, działanie zgodnie z ustalonym harmonogramem, nawiązywanie kontaktów z różnymi osobami i instytucjami, a także samodzielność w działaniu.

Osią projektu, wokół której skoncentrowane zostaną zadania projektowe, jest XVIII-wieczna postać księcia biskupa Teodora Czartoryskiego, który „ukochał sobie Dolsk”. Czas spędzony w spokojnym miasteczku pozwalał mu odpocząć od warszawskiego zgiełku.

Realizacja projektu pozwoli młodym ludziom poznać osobę biskupa Czartoryskiego, jego wkład w życie ówczesnej ziemi dolskiej i rozpowszechnić zdobytą wiedzę za pomocą filmu, stanowiącego finał projektu. Rodzaj filmu i scenariusz zostaną określone przez uczestników projektu.

Działania projektowe obejmują m.in. spotkania i warsztaty tematyczne, wyjazdy do miejscowości związanych z życiem i działalnością biskupa Czartoryskiego, przeprowadzanie wywiadów z osobami, które posiadają wiedzę na temat biskupa Czartoryskiego – np. pracownicy Archiwum Archidiecezjalnego, osoby zajmujące się odnawianiem dolskich fresków itp. Zwieńczeniem dwunastomiesięcznej pracy młodych mieszkańców gminy Dolsk będzie uroczysta premiera filmu o życiu i działalności biskupa Czartoryskiego.