Image
  • Home
  • Aktualności
  • IPN podjął decyzję w sprawie sowieckiego symbolu gwiazdy z sierpem i młotem

IPN podjął decyzję w sprawie sowieckiego symbolu gwiazdy z sierpem i młotem

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Od ponad dwóch miesięcy dzielna Ukraina broni się przed putinowską armią, armią, która wykorzystuje symbole zamierzchłego państwa. Czerwone flagi, radzieckie gwiazdy z sierpem i młotem niejednokrotnie pojawiły się w materiałach publikowanych z Ukrainy. W wielu miastach w kraju podjęto wówczas decyzję o likwidacji tych symboli z przestrzeni publicznej. Taki symbol znajduje się również na terenie Śremu.

Sami mieszkańcy w naszej internetowej sondzie opowiedzieli się za tym aby usunąć tą gwiazdę, podobnie zresztą jak osoby z politycznego światka gminy i powiatu, w tym również Adam Lewandowski, burmistrz Śremu.

Samorząd gminy Śrem, zanim jednak zdecydował się podjąć ostateczną decyzję co z gwiazdą czerwonoarmistów na pomniku, zasięgnął opinii Instytutu Pamięci Narodowej. – Burmistrz Śremu rozmawiał z dyrekcją Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu w temacie możliwości usunięcia sowieckiej gwiazdy na mogile żołnierzy na cmentarzu komunalnym – przekazuje Adrian Wartecki, naczelnik Pionu Komunikacji Społecznej i Informatyzacji Urzędu Miejskiego w Śremie. Na spotkaniu decyzja zapadła i nie spodoba się ona większości śremian. Gwiazda z sierpem i młotem zostaje. – W ocenie IPN mogiła żołnierzy radzieckich na cmentarzu komunalnym w Śremie stanowi miejsce spoczynku.  Nie ma prawnych możliwości usunięcia symboli radzieckich z grobu na cmentarzu – dodaje.

Oficjalnie nie ma więc podstaw do tego, aby ten komunistyczny symbol, który powraca w XXI wieku legalnie usunąć z pomnika.