Zatroszcz się o siebie i wyjdź z domu – konferencja dla seniorów w Śremie

F1

W poniedziałek 8 grudnia w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego zasiedli przedstawiciele różnych środowisk gminy Śrem.

Byli przedstawiciele samorządu, radni, pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, przedstawiciele podmiotów ochrony zdrowia oraz ekonomii społecznej.

Byli przede wszystkim seniorzy z klubów działających w Śremie, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz poprawy jakości życia seniorów, przedstawiciele sołectw, kół gospodyń wiejskich, instytucji i organizacji kościelnych, a także wolontariusze oraz przedstawiciele grup samopomocowych.

Powodem spotkania była konferencja pt. „Zatroszcz się o siebie! Nieocenione jest wyjście z domu”.

2b53fb0e 7fa1 4c78 b3b3 5df688e52106

To druga część konferencji – pierwsza odbyła się we wrześniu w amfiteatrze nad Jeziorem Grzymisławskim.

Jest to kontynuacja naszych działań ukierunkowanych na wzmacnianie dobrostanu seniorów oraz zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

wyjaśnia Agnieszka Juskowiak, zastępca dyrektora CUS w Śremie.

Burmistrz Śremu Grzegorz Wiśniewski, otwierając spotkanie, podkreślił, że kwestia aktywności senioralnej jest ważnym aspektem w działalności władz samorządowych.

Apelował też do zebranych, by namawiali swoich znajomych do aktywności i uczestnictwa w wydarzeniach integracyjnych.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Henryk Mruk, profesor nauk o zarządzaniu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Zarządzania i Psychologii w Poznaniu.
Jego wygłoszony ze swadą i humorem wykład pod tytułem „Optymizm nie spada z nieba” uzmysłowił słuchaczom, że tak naprawdę wszystko w kwestii aktywności senioralnej leży w ich rękach.

Trzeba też zapamiętać, że nigdy nie jest za późno na wszelką aktywność. Liczy się pozytywne nastawienie do samego siebie.

mówił profesor Mruk

Sugerował też zebranym, by zapamiętali i wzięli sobie do serca maksymę: „Wszystko jest trudne, zanim nie stanie się łatwym” – a wtedy na pewno poprawi się każdemu komfort życia.

Drugi wykład – po przerwie „kawowej” – wygłosiła prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, lekarz – specjalista geriatrii i medycyny paliatywnej, pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wyjaśniała, jak skutecznie leczyć ból u osób starszych. Pani profesor omówiła w nim najnowsze metody zapobiegania i leczenia bólu przewlekłego wśród osób starszych.

Na zakończenie spotkania podsumowano lokalny etap konkursu „Viva! Wielkopolski Senior” – edycja 2025.

We wtorek, 9 grudnia, w amfiteatrze przy Plaży Miejskiej odbędzie się świąteczne spotkanie artystyczno-muzyczne.

Wydarzenie to zostanie zorganizowane z myślą o osobach starszych, aby zachęcić je do aktywnego spędzania czasu, wyjścia z domu i spotkań w przyjaznej, międzypokoleniowej atmosferze.

W programie nie zabraknie muzycznych i tanecznych niespodzianek w wykonaniu dzieci i młodzieży, a także opowieści o pięknych tradycjach bożonarodzeniowych, które budują więzi międzypokoleniowe i przywołują ciepłe wspomnienia. W zimowe, grudniowe popołudnie dodatkowym umileniem czasu będzie aromatyczna, gorąca czekolada.

informuje Joanna Ratajczak, koordynator imprezy z ramienia Centrum Usług Społecznych w Śremie.

Jutrzejsze spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 i planowane jest na około półtorej godziny.


Odkryj więcej z TZŚ – Tydzień Ziemi Śremskiej

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wpisy na swój adres e-mail.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *