Seniorzy z gminy Dolsk rozmawiali o bezpieczeństwie. Spotkanie prewencyjne z dzielnicowymi i strażakami
Spotkanie prewencyjne z dzielnicowymi i strażakami (22 września) to kolejne przedsięwzięcie adresowane dla osób starszych z gminy Dolsk, realizowane przez OPS w Dolsku w ramach projektu „Wielkopolskie Telecentrum Opieki”.
Głównym celem spotkania prewencyjnego dla osób starszych z gminy Dolsk było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Gośćmi byli policjanci z Posterunku Policji w Książu Wielkopolskim: podkom. Mateusz Snela, asp. Agnieszka Śliwińska i mł. asp. Daniel Konieczny oraz strażacy z Powiatowej Komendy PSP w Śremie: Paweł Siemiątkowski, Ewa Matyjasz i Michał Dobrychłop.
Uczestników spotkania powitał burmistrz miasta i gminy Dolsk – Tomasz Frąckowiak.
Poruszonych tematów było sporo, wszystkie oscylowały jednak wokół szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Strażacy skupili się na bezpieczeństwie w domu, zwracając uwagę na zasadność posiadania i używania czujników dymu i dwutlenku węgla, dzięki którym w wielu przypadkach można uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa. Seniorzy dowiedzieli się m.in. na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.
Policjanci skupili się przede wszystkim na różnych rodzajach oszustw – telefonicznych, meilowych, SMS-owych, a także stosowanych w kontaktach bezpośrednich. Jak zaznaczył podkom. Mateusz Snela, oszuści należą do osób wyjątkowo kreatywnych, nie sposób więc wymienić wszystkie metody oszustw, jakie stosują. Policjanci uczulali, by nie podawać danych wrażliwych, haseł do kont bankowych, numerów PIN, nie klikać w podejrzane linki i nie instalować aplikacji niewiadomego pochodzenia.
Reklama
Nie zabrakło także pytań adresowanych do gości. Dolscy seniorzy wykazali się jednocześnie sporą wiedzą w zakresie bezpieczeństwa oraz metod stosowanych przez oszustów.
Wycieczki, spotkania profilaktyczne, warsztaty
Spotkanie profilaktyczne z policjantami i strażakami cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród seniorów z gminy Dolsk. Nie jest to jednak jedyne działanie realizowane w ramach projektu. Do tej pory odbyły się m.in. wycieczki do Torunia, Poznania i Kalisza, zorganizowano spotkanie profilaktyczne z ratownikiem medycznym – Waldemarem Wyrzykiewiczem, który przypomniał zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania, które prowadziła dietetyk kliniczny – Agnieszka Wesołek-Leszczyńska, zajęcia z fizykoterapii – przygotowane i prowadzone przez Karolinę Pruchniewicz, zajęcia artystyczno-terapeutyczne prowadzone przez Julię Kubera, a także zajęcia relaksacyjno-wyciszające z elementami jogi.
1 października planowane jest spotkanie integracyjno-kulturowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Przedsięwzięcia realizowane ramach projektu „Wielkopolskie Telecentrum Opieki” adresowane są do mieszkańców gminy Dolsk powyżej 60. roku życia. Działanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.













