Przyszłość dzieci w naszych rękach, czyli Marsz dla Życia i Rodziny ulicami Śremu

W niedzielne popołudnie 29 czerwca ulicami Śremu przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Przyszłość dzieci w naszych rękach”. Podczas drogi odmówiono różaniec, śpiewano religijne pieśni, a ks. prałat Brucki odczytywał homilie bł. Prymas Wyszyńskiego. Na koniec odbył się festyn rodzinny przy Przedszkolu Niezapominajka.
W okolicach godz. 15.00 uczestnicy zebrali się przy figurze Matki Bożej na ul. Powstańców Wielkopolskich. Zebranych przywitał ks. prałat Marian Brucki i otworzył oficjalnie zgromadzenie. Na miejsce stawili nie także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Śremie oraz Straż Miejska, którzy zabezpieczali trasę marszu pasem ruchu drogowego.
Po sformowaniu kolumny marszu wyruszył i przeszedł wyżej wymienioną ulicą w stronę ronda Armii Krajowej, by skręcić w ul. Tytusa Działyńskiego i następnie Adama Mickiewicza w kierunku mostu Daniela Kęszyckiego. Po drodze ks. proboszcz śremskiej fary prowadził rozważania różańca na podstawie homilii bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oprócz dziekana dekanatu śremskiego modlitwę prowadził ks. Grzegorz Szkudlarek oraz pan kościelny parafii pw. NMP Wniebowziętej w Śremie. W przerwach między kolejnymi tajemnicami różańca zespół muzyków grał popularne piosenki religijne. Zamiast skandowania haseł uczestnicy mieli je wypisane na niesionych flagach. Pojawiły się m.in. takie:
Reklama
„Jestem mamą — to moja kariera”, „Każde życie jest ważne”, „Czas na rodzinę!” czy „Każdy może być ojcem, ale trzeba być kimś, żeby być tatą!”, „Dziecko to Boże stworzenie – żyć to jego marzenie”, „Jak Pan Bóg daje dzieci, daje i na dzieci”.
Z mostu pochód wszedł w ul. Piłsudskiego i skręcił na drugim skrzyżowaniu w ul. Szkolną, z której zgromadzeni skierowali się w ul. Poznańską. Po minięciu kościoła pofranciszkańskiego skręcono we Franciszkańską, która pokierowała aż do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i Przedszkola Niezapominajka przy ul. Dutkiewicza.
Po dojściu na metę marszu, ks. Brucki podziękował za obecność i organizatorom. Następnie na scenę zaprosił Pawła Kwaśniaka z Centrum dla Życia i Rodziny, który przyjechał z żoną jako przedstawiciel koordynatorów i inicjatorów tego wydarzenia.
Po tym rozpoczęły się występy dzieci z Przedszkola Niezapominajka. Ponadto zaprezentowano taniec z flagami, w którym wystąpiła także siostra dyrektor Anna Jakubowska. Na zakończenie zaśpiewał góralskie hity artysta ze Szczyrku Sławomir Karwowski.
Na terenie zielonym placówki został przygotowany festyn dla dzieci, gdzie najmłodsi mogli skorzystać z dmuchany. Ponadto każdy został słodki poczęstunek w postaci galaretek. Także była możliwość zakupu kiełbasek z grilla, grochówki czy pajdy chleba ze smalcem oraz napoje.
Dochód ze sprzedaży jedzenia, słodkości, napojów i książek zostanie przeznaczony na budowę obiektu, w którym będzie znajdowała się duża sala widowiskowo-sportowa, trzy sale do zajęć terapeutycznych, sala sensoryczna oraz dwie sale do zajęć grupowych. Więcej informacji na temat sali i możliwości wsparcia finansowego tej inwestycji można znaleźć pod linkiem:
Sale wielofunkcyjne
Ponadto swoje stanowisko przygotowała Fundacja Centrum Życia i Rodziny wraz z Instytutem na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, którym niedawno ściśle współpracują. Każdy mógł wziąć darmowo różne broszury, gazety czy książki związane z ochroną życia, polityką prorodzinną czy na temat zagrożeń związanych z edukacją zdrowotną, seksualną.
Historia Marszy dla Życia i Rodziny
Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest od 2006 roku, kiedy pierwszy raz przeszedł ulicami Warszawy. W następnych latach dochodziły kolejne miasta. W ciągu 18-stu lat organizacji Marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa. Marsz jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Ponadto wydarzenie ma na celu jednoczenie lokalnej społeczności we wspólnych wartościach.
Inicjatorem wydarzenia jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny, natomiast za organizacją marszów na terenie Polski stoją osoby, grupy, wspólnoty i organizacje, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego. W Śremie organizatorem jest Jan Mieloszyński, który od kilku lat współpracuje z Fundacją i odpowiadał za wcześniejsze edycje w roku 2019, 2022, 2023 i 2024.















































(fot. Wiktor Chicheł)