Hołd Lewicy dla pamięci o zmarłych działaczach i zasłużonych dla Śremu

DZiałącze Nowej Lewicy / SLD oddali hołd zmarłym członkom i działaczom / fot. M. Czubak

Jak co roku, w Święto Pracy 1 maja, śremscy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) / Nowej Lewicy przeprowadzili tradycyjne obchody, poświęcone pamięci zmarłych kolegów i zasłużonych dla Ziemi Śremskiej działaczy Lewicy.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Obchody rozpoczęły się o godzinie 8:00 wizytą na cmentarzu parafialnym w Dolsku. Tam delegacja złożyła wiązankę na grobie Danuty Czyżak.

Następnie, około godziny 8:30, działacze odwiedzili cmentarz komunalny w Śremie. Złożyli tam wiązankę biało-czerwonych kwiatów na grobach Jana Bortnowskiego oraz Stanisława Walkowiaka. Zmarli koledzy zostali wspomniani w kilku zdaniach.

Kolejnym punktem obchodów była wizyta na prawobrzeżnym Śremie, przy tablicy upamiętniającej Stanisława Chudobę. Stanisław Chudoba był działaczem socjalistycznym, który mieszkał i uczył się w Śremie. Przy tablicy pamiątkowej przymocowano kolejną wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Krótkiego wspomnienia o Chudobie dokonał szef lokalnych struktur SLD/Nowej Lewicy, Eugeniusz Siczyński.

Ostatnim punktem obchodów w Śremie była wizyta na skwerze imienia Mariana Dominiczaka. Marian Dominiczak był byłym I sekretarzem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w Śremie oraz wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. Na skwerze wspomniano jego zasługi dla miasta i lokalnej społeczności. Eugeniusz Siczyński przypomniał, że dla kolegi Mariana nie było rzeczy trudnych i jak obiecał, że coś załatwi dla miasta, dla Śremu, to tej obietnicy dotrzymał.

Kwiaty złożono także na skwerze im. Mariana Dominiaczaka w Śremie / fot. M. Czubak

Po zakończeniu części śremskiej, delegacja udała się do Czołowa. Około godziny 10:30 złożono wiązanki kwiatowe pod pomnikiem Marcina Kasprzaka.

Finalnym punktem tegorocznych pierwszomajowych uroczystości działaczy Lewicy była wizyta w Poznaniu, na cmentarzu Miłostowskim. Tam odwiedzono grób Krystyny Łybackiej. Była minister edukacji narodowej i sportu w rządzie SLD-UP, zmarła w 2020 r. szpitalu w Poznaniu po krótkiej i ciężkiej chorobie. Miała 74 lata.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *