||

W Zbrudzewie upamiętnili braci Skrzydlewskich

fot. UM Śrem

Wydarzenie to miało na celu przybliżenie uczniom i lokalnej społeczności losów braci wywodzących się ze Zbrudzewa oraz podkreślenie ich znaczenia w lokalnej pamięci historycznej.

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zbrudzewie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Jerzego i Tadeusza Skrzydlewskich – dwóch oficerów Wojska Polskiego, którzy zginęli w 1940 roku w Charkowie.

Jerzy Ludwik Skrzydlewski urodził się 25 sierpnia 1896 roku w Zbrudzewie. W latach 1915-1918 służył w armii niemieckiej, a od 1919 roku w Wojsku Polskim. W tym samym roku awansował na porucznika i rotmistrza. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach 1 pułku Ułanów Wielkopolskich (później 15 p.uł.), odznaczając się w walkach o twierdzę w Bobrujsku i w bitwie nad Berezyną. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Wojennej w 1924 roku, służył w Dowództwie Okręgu Korpusu nr 1 w Warszawie, a następnie pełnił funkcje szefa sztabu 2 Samodzielnej Brygady Kawalerii oraz szefa oddziału Dowództwa Okręgu Korpusu nr X w Przemyślu. W 1932 roku został zastępcą dowódcy 13 pułku ułanów wileńskich, a w 1936 roku awansował na podpułkownika. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku był szefem Grupy Operacyjnej Kawalerii nr 1, a następnie w dowództwie 39 Dywizji Piechoty. Po kapitulacji pod Tomaszowem Lubelskim dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie w Starobielsku. W 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD i pochowany w Piatichatkach. Jego szczątki zostały ekshumowane i ponownie pochowane w 2000 roku na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Pośmiertnie, w 2007 roku, został awansowany na pułkownika i odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

E69cc50f 5273 4eef A8c5 4668aad71c6d
Reklama VW Berdychowski

Tadeusz Skrzydlewski urodził się 25 czerwca 1895 roku, również w Zbrudzewie. W latach 1914-1918 służył w armii niemieckiej. Od 28 grudnia 1918 roku służył w Komendzie Miasta Poznania, a od 1919 roku był adiutantem 7 dywizjonu artylerii konnej i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po powrocie z frontu był adiutantem 3 batalionu zapasowego w 3 pułku artylerii konnej. W październiku 1921 roku został zwolniony do rezerwy i zajął się majątkiem ziemskim w Chwalibogowie. Był także urzędnikiem i działaczem stowarzyszeń rolniczych. W 1939 roku pracował w Stargardzie i został zmobilizowany w sierpniu tego samego roku. We wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie w Starobielsku. Podobnie jak brat, w 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD i pochowany w Piatichatkach. Jego ekshumowane szczątki spoczywają na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. W 2007 roku pośmiertnie awansowano go do stopnia majora.

W uroczystości w Zbrudzewie udział wzięli, oprócz naturalnie szkolnej społeczności, także przedstawiciele magistratu na czele z burmistrzem Grzegorzem Wiśniewskim. W wydarzenie zaangażowany był również Zbigniew Tomaszewski – inicjator upamiętnienia oficerów w formie tablicy odsłoniętej w 2022 roku.

Obok wiązanek kwiatowych i podniosłej atmosfery, wydarzeniu towarzyszyły również atrakcje artystyczne. Uczniowie szkoły zaprezentowali specjalny pokaz słowno-muzyczny, który przybliżył zebranym postacie Jerzego i Tadeusza Skrzydlewskich.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *